Tydzień w cieniu Fed (komentarz walutowy 12.12.2016)

Zeszłotygodniowa decyzja ECB obniżyła notowania wspólnej waluty. Europejskie nastroje zdołały nieznacznie poprawić się pod wpływem doniesień z Włoch. W najbliższych dniach dla inwestorów kluczowy będzie wydźwięk posiedzenia FOMC oraz perspektywa polityki monetarnej Fed na 2017 rok.

 

Dwa banki, dwie decyzje

Dymisja Matteo Renziego, po przegranym referendum, wywoływała wiele emocji oraz pytań o przyszłość strefy euro, jednak informacja o objęciu stanowiska premiera Włoch przez dotychczasowego szefa MSZ,Paolo Gentiloniego zatrzymała obawy inwestorów. Umocniło to euro po spadku wywołanym decyzją europejskiego banku. W środę natomiast w sprawie wysokości stóp procentowych obradować będzie FOMC. Rynek spodziewa się podwyżek, w związku z czym uwagę przyciągnie przede wszystkim konferencja po posiedzeniu. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Unormowanie

Spokojnie przebiega dzisiejsza sesja w parze EUR/PLN. Wspólna waluta zdołała się co prawda umocnić, ale daleko jej do siły prezentowanej przed posiedzeniem ECB. Krajowi inwestorzy mogli zapoznać się dziś z danymi dotyczącymi finalnej inflacji CPI, która zgodnie z prognozami wyniosła 0,1%. Optymistyczny okazał się natomiast wskaźnik przyszłej inflacji według BIEC. Dane te pozostały bez wpływu na notowania złotego, związanego z globalnymi nastrojami. Dziś średni kurs euro osiągnął poziom 4,45 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Czas na podwyżki

Zmniejszenie sentymentu do euro po decyzji ECB o przedłużeniu programu skupu aktywów do dziewięciu miesięcy, ale w mniejszym tempie, rozbudziło dolara także w parze z polskim pieniądzem. Dziś amerykańska waluta uspokaja się przed środowym posiedzeniem w sprawie stóp procentowych. Spodziewane zacieśnianie polityki może podkreślić pozycję USD, jednak do dalszych wzrostów potrzebować on będzie jasnych sygnałów ze strony Fed o tempie podwyżek w 2017 roku wyższym niż oczekiwane minimum. Dziś średni kurs dolara wyniósł 4,19 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN patrzy na USA

W ogólnoświatową atmosferę wpasowuje się również wykres CHF/PLN. Przedstawione w trakcie dzisiejszej sesji odczyty z Polski nie wywołały reakcji inwestorów. I choć w nadchodzących dniach zostaną opublikowane kolejne dane, to i tak kluczowe dla złotego informacje będą pochodzić zza oceanu. W piątek natomiast polski pieniądz zmierzy się z raportem o sytuacji na rynku pracy. Dziś średni kurs franka szwajcarskiego wyniósł 4,12 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Kto wyprowadzi kraj z UE

Szereg wahań uwidocznił się dziś na wykresie GBP/PLN, ale biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę, to kurs brytyjskiej waluty unormował się. Atrakcyjność funta w ostatnim czasie związana jest m.in. z nadziejami o zmniejszenie szans na tzw. twardy Brexit. W czwartek zakończyła się rozprawa, w której Sąd Najwyższy zdecyduje o udziale parlamentu w procesie opuszczania struktur UE przez Wielką Brytania. Wyrok zapadnie w styczniu. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,31 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
12.12.2016
Katarzyna Orawczak