Z ogromną radością zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka na naszym nowym kanale w serwisie Youtube!

Przygotował: Łukasz Paszkiewicz

Wraz z początkiem września rozpoczęliśmy w naszej firmie nowy projekt w postaci „telewizji” Ekantor TV, która będzie prowadzona przez Łukasza Paszkiewicza, prezesa zarządu Ekantor sp.z.o.o. W dzisiejszym filmie będzie przedstawiona aktualna sytuacja na parach walutowych eurpln oraz usdpln.

Komentarz Walutowy Wideo W Wersji Pisemnej (transkrypcja)

Wstęp i plan działania kanału na Youtube

Łukasz Paszkiewicz, Prezes Zarządu Ekantor.pl: Dzień dobry Państwu, wraz z powrotem dzieci do szkoły rozpoczęliśmy także w naszej firmie nowy projekt w postaci naszej nowej „telewizji” Ekantor TV, która jest Odpowiedzią na Państwa pytania szczególnie naszych klientów w zakresie naszych opinii na temat sytuacji na rynku walutowym.

W związku z tym, że wiele klientów nas pyta, naszych sprzedawców, pracowników o to, jaką firma jak firma widzi kursy w danym okresie czasowym, postanowiliśmy wprowadzić w życie projekt W którym będziemy cyklicznie przedstawiać nasze opinie na temat kursów walut w nadchodzącym okresie. Na dzień dzisiejszy postanowiliśmy, że będziemy z Państwem widzieli się w poniedziałki o godzinie 9.30 i w środę o godzinie 9.30 A w międzyczasie będziemy Państwa informowali wszystkich naszych klientów w ramach prasówki tym co się dzieje na rynku walut.

Oprócz tego zamierzamy wprowadzić dla Państwa także wywiady z liderami biznesu, z prezesami spółek, a także z klientami z dziedziny gospodarki; Pomyśleliśmy, że wszyscy jesteśmy uczestnikami rynku; tak jak dzisiaj Ekantor posiada około 25 tysięcy zarejestrowanych klientów, to właśnie dla nich, dla ludzi, którzy prowadzą firmy, jak i dla osób fizycznych chcemy przybliżyć spojrzenie różnych osób z dziedziny gospodarki biznesu na temat tego, co się dzieje obecnie w Polsce, jakie mamy I jak widzimy przyszłość, tak abyście Państwo mogli bezpiecznie prowadzić swoje biznesy a także podejmować decyzje o zakupie i sprzedaży walut.

W naszej firmie mamy dwa rodzaje klientów są klienci firmowi i do nich właśnie też kierujemy także tę naszą „telewizję”, ale też klienci indywidualni, ponieważ jak wiemy wymiana walut czy kupno sprzedaży waluty także może być dobrym sposobem inwestycji i to w sposób bezpieczniejszy od instrumentów opartych na dźwigni, ponieważ u nas kupuje się tyle jednej waluty, ile się ma środków bez lewarowania co zapewnia bezpieczeństwo inwestycji. Ruchy walut które mamy w przeciągu roku sięgające kilkunastu procent, mogą zapewnić dobrą inwestycję, dobrą dywersyfikację portfela, także w zakresie trzymania środków w różnych walutach.

I to jest nasz główny cel, w związku z tym zachęcam Państwa do subskrypcji, ale zachęcam Państwa także do zadawania nam pytań, bo będziemy starali się wyrazić opinie na temat takich walut które Państwo sobie także życzą. Na dzień dzisiejszy chciałbym skupić się na walutach na crossach związanych z polskim złotem, dlatego, że duże grono naszych klientów właśnie wymienia walutę do polskiego złotego – kupuje bądź sprzedaje.

Komentarz na temat EUR/PLN oraz USD/PLN

 

Tutaj chciałem się skupić na kursach dolar złotego oraz euro złotego. Jesteśmy w mojej ocenie w bardzo ciekawym okresie w którym to część instytucji stoi w przeciwieństwie do prognoz na temat kursu i siły z polskiego złotego w stosunku do tych dwóch głównych walut. Z jednej strony mamy sytuację w której np. takie banki jak Danske Bank czy Societe Generale czy nasz mBank przewidują umocnienie złotego w średnim i długim terminie. Z drugiej strony z opozycji stoi amerykański JP Morgan, który przewiduje osłabienie naszej waluty. Żeby spojrzeć na to szerzej należy zobaczyć w którym miejscu jesteśmy obecnie w gospodarce.

Jesteśmy po wakacjach, mamy wrzesień. W mojej ocenie wrzesień jest kluczowym momentem co do dalszej przyszłości polskiego złotego w średnim okresie, ponieważ mamy kwestię wyborów w Stanach Zjednoczonych, mamy kwestię zapowiadanej już od roku obniżki stóp procentowych. Przypomnę, że pierwsza zapowiedź, w którym rynek spodziewał się obniżki cyklu już obniżek stóp w Stanach Zjednoczonych, był dokładnie rok temu, wrzesień tamtego roku; Wtedy zaczęła się w październiku hossa na amerykańskiej giełdzie, właśnie spowodowana tymi zapowiedziami. Niestety do tej pory podane obniżki nie miały miejsca. W tym miesiącu we wrześniu analitycy przewidują, że takie obniżki nastąpią w najbliższym czasie. Ale to, na ile one będą miały miejsce i w jakim stopniu, więc jak szybko będzie FED obniżał stopy zależy także przede wszystkim od tego tygodnia, a mianowicie danych z rynku pracy Stanów Zjednoczonych. To będzie wpływało na kurs dolara do wszystkich walut światowych, w tym złotówki.

Teraz, jeśli chodzi o nasze wyjście, nasza waluta też wychodzi z relacji euro-dolara i tu mamy też ciekawą sytuację. W strefie euro nastąpiło bardzo spadek produktu krajowego brutto. Mówi się o nadchodzącej recesji. Niemcy mają bardzo złą sytuację gospodarczą, ale z drugiej strony też widzimy że zeszli w celu inflacyjnym poniżej 2%, co jest poniżej celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego.

W związku z tym tutaj analitycy spodziewają się obniżki stóp procentowych w celu pobudzenia gospodarki europejskiej i umożliwia im to właśnie niska inflacja. To jeśli chodzi o euro. Jeśli chodzi o dolara, to tutaj właśnie w zależności od tego, jakie będą wyniki, jak będziemy szybko obniżać stopy, tak będzie zachował się dolar amerykański i do tego dochodzą jeszcze wyniki wyborów.

I z trzeciej strony mamy naszą polską gospodarkę. I tutaj większość banków mówi, że polski złoty pozostanie silny. Mówi dlatego, że mamy dwa czynniki. Pierwszy czynnik to jest czynnik inflacyjny. W Polsce niestety inflacja rośnie. W związku z tym Narodowy Bank Polski będzie miał utrudnioną decyzję co do obniżenia stóp procentowych. Rośnie nam też PKB, mamy 3,5% PKB, to analizy mówią: świetnie. Ale to co ja uważam za zagrożenie to są ceny prądu. Sytuacja jak wiemy jest taka, że w związku z pakietem Fit for 55 w Unii Europejskiej, który ja uważam za zabójstwo dla całej Europy, nastąpił wzrost cen prądu, według analityków drastyczny i to może odbić się negatywnie na polską gospodarkę. I to, jak to się odbije negatywnie będziemy obserwować już od września.

Po pierwsze, wzrost cen prądu jak wiemy, spowoduje wzrost cen produkcji. To spowoduje osłabienie polskiej konkurencyjności, polskiej gospodarki. W związku z tym jest to dla mnie olbrzymie zagrożenie nie tylko dla polskiego złotego ale dla polskiej gospodarki i przewidywań tego, co mamy mieć w roku 2025. I to może też mają na myśli po części analitycy JP Morgan, którzy a contrario w stosunku do innych banków twierdzą, że polski złoty będzie się osłabiał.

Co więcej, uważają, że polskie złoty się osłabią do dolara nawet 4,14, 4,15, może 4,20, a w euro to 4,50. W związku z tym, odpowiedzialnie uważam, trzeba poczekać we wrześniu na to, co będzie się dalej działo z polskim złotym. Oczywiście, wiadomo, biznesy idą trzeba kupować, trzeba sprzedawać ale ci państwo, którzy inwestują – dywersyfikują swój portfel inwestycyjny w postaci różnych walut, powinni zwrócić na to szczególną uwagę.

O tych wszystkich zmianach będziemy Państwa informowali na bieżąco. Właśnie dlatego zrobiliśmy tę „telewizję” po to, żeby Państwo mieli szeroką wiedzę, żeby Państwo nie byli zaskoczeni, żeby Państwo oczywiście podejmowali własne decyzje, ale mieli też dostarczoną wiedzę z tego, co się dzieje na rynku i co może się wydarzyć.

W związku z tym, Po to robimy te nasze cykliczne spotkania poniedziałki środy live’y, a reszta będziemy robić w formie papierowej. Oczywiście w sytuacji gdy będzie jakieś wielkie wydarzenie na rynku będziemy robili także raporty specjalne. A do tego wszystkiego dodamy wywiady z ekonomistami, z ludźmi gospodarki z liderami biznesu z prezesami spółek po to, żeby mogli podzielić się z Państwem swoją wiedzą na temat tych biznesów które prowadzą, żeby mogli powiedzieć o zagrożeniach żebyśmy wszyscy byli przygotowani także nie tylko na te dobre czasy, ale także na trudne czasy.

I to myślę, że to tyle na dzień dzisiejszy. Zachęcam Państwa do subskrypcji.

Pozdrawiam,

Łukasz Paszkiewicz

02.09.2024
Paszkiewicz