Komentarz walutowy 20.04.2015

Zapowiada się ciekawy tydzień na rynku walutowym. Grecja do piątku musi dostosować się do unijnych dyrektyw, jeśli chce otrzymać pomoc finansową. Jej sytuacja w dniu dzisiejszym miała duży wpływ, przede wszystkim na notowania głównej pary walutowej oraz na relację naszej waluty do euro. Złotówka utrzymała stabilny poziom jedynie w stosunku do dolara.

Grecki tydzień

Do spotkania Eurogrupy w Rydze pozostało pięć dni. Tyle czasu ma Grecja na przekonanie Komisji Europejskiej, że warto wypłacić jej ostatnią transzę pomocy finansowej w wysokości 7,2mld euro. KE nie do końca jednak jest zadowolona z postępów w negocjacjach. W ostatnich dniach nabrały one większego tempa, ale do osiągnięcia celu (akceptowalnego planu reform gospodarczych w Grecji) jeszcze daleko.

Na poniedziałek nie zaplanowano żadnych ważniejszych publikacji makroekonomicznych, które mogłyby wpłynąć na główną parę walutową. Rynek w dniu dzisiejszym wyceniał dolara średnio na 1,07 euro.

Wahania pary EUR/PLN

Handel na rynku walutowym był dzisiaj niestabilny zwłaszcza na parze EUR/PLN. Przebieg porannej sesji był spokojny tylko do godzin przedpołudniowych. Potem zanotowano spadek z poziomu 4,0201 do 3,9896. Średnia wartość EUR dziś to 3,99 PLN. Dla relacji złotówki z euro znaczące były wahania EUR/USD, których losy są zależne w tym tygodniu głównie od wydarzeń związanych z Grecją. Większość odczytów danych makro dla Polski, które mogą mieć duży wpływ na naszą walutę poznamy w godzinach popołudniowych. Będzie to m.in. raport o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz wyniki sprzedaży detalicznej. Notowania polskiej waluty będą uzależnione w tym tygodniu od czynników zarówno lokalnych jak i światowych.

Stabilna złotówka

Na początku tygodnia para USD/PLN poruszała się w przedziale 3,7159 – 3,7340. Osłabiony dolar próbował się wybić, jednak brak sprzyjających czynników skutecznie mu to uniemożliwiał. Z pewnością jest to szansa na dalsze umocnienie się złotego.

Wzloty i spadki na franku szwajcarskim

Czy należy przejmować się widokiem franka po 3,92 zł? Na pewno wprawiło to w zakłopotanie „frankowiczów”, którzy z niecierpliwością wypatrują raczej spadku wartości tej waluty. Dzisiejsze notowania pary CHF/PLN osiągnęły poziom 3,9234, który był najwyższy od ponad miesiąca. Mimo, iż utrzymał się on tylko przez chwilę na tym poziomie, spowodował zamęt wśród osób śledzących kursy tej pary walutowej. Ważną publikacją dla Szwajcarii będzie czwartkowy raport dotyczący handlu zagranicznego. Inwestorzy szczególną uwagę zwrócą na dane o eksporcie, który jest mocno obciążony przez przewartościowanego CHF. Również piątkowe wystąpienie publiczne szefa SNB Thomsona Jordana będzie istotne dla tej pary walutowej. Na tą chwilę rynek wycenił franka średnio na 3,87 PLN.

 

 

Zespół ekantor.pl

 

20.04.2015
Katarzyna Orawczak