Trudny początek. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 01-05.10.2018

Początek nowego miesiąca nie okazał się łaskawy dla polskiej waluty. Przyczyną były wydarzenia mające miejsce na szerokim rynku. Napięta sytuacja na linii Bruksela-Rzym oraz solidne dane z USA rzuciły bowiem cień na notowania euro, a tym samym osłabiły również pozycję złotego.

Włoskie problemy euro

Plany Włoch w sprawie ustalenia deficytu budżetowego na poziomie 2,4% PKB odbiegały od tego, co proponowała UE i w dodatku mogły w przyszłości okazać się nadwyrężeniem dla gospodarki tego kraju. Rosnące niepokoje o konflikt na linii Bruksela-Rzym zachwiały pozycją euro. Wytchnieniem okazały się informacje o próbie wypracowania kompromisu poprzez redukcję deficytu na przestrzeni trzech lat, tak by zejść do poziomu 2,0% . Nim jednak wspólna waluta zdołała wykorzystać poprawę nastrojów wynikającą z tej wiadomości, świat skupił się na danych z USA, które podsyciły oczekiwania wobec dalszych działań Fed. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,15 USD.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty stracił

Sytuacja w głównej parze walutowej nie pozostała obojętna złotemu. Polska waluta również stała się odbiorcą obaw wokół Eurolandu. W efekcie kurs EUR/PLN umocnił się sięgając wartości 4,31. Nie bez znaczenia był także rosnący w siłę dolar, który w połowie tygodnia otrzymał wsparcie w postaci raportu ADP i indeksu PMI dla usług. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,30 PLN.

EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Mocne dane z USA

W ubiegłym tygodniu Rezerwa Federalna dokonała ósmej podwyżki stóp procentowych. Wiadomość ta nie była zaskoczeniem dla rynku. Ważniejsze dla inwestorów było to, jakie nastroje panują w Fed oraz jak rysować się będzie przyszłoroczna ścieżka podwyżek. Z tego powodu śledzili oni słowa wypowiadane przez Jerome’a Powella oraz analizowali publikowane dane. Środowy raport ADP zdołał zwiększyć oczekiwania wobec piątkowych payrolls, a wraz z indeksem PMI zaostrzyć apetyt na bardziej “jastrzębią” politykę Fed i podnoszenie stóp powyżej poziomu neutralnego. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,74 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Informacje z Polski

W ostatnich dniach nie zabrakło informacji krajowych, choć trudno nazwać je zaskakującymi. W środę zakończyło się bowiem kolejne posiedzenie RPP,  w trakcie którego po raz kolejny okres stabilizacji stóp procentowych został przedłużony. W dodatku według słów prezesa NBP istnieje prawdopodobieństwo, że taki stan utrzyma się do końca przyszłego roku. Z danych natomiast poznaliśmy w poniedziałek m.in. wstępną inflację CPI, której dynamika w ujęciu miesięcznym okazała się być zgodna z prognozami. Poniżej oczekiwań wypadł indeks PMI dla przemysłu. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,76 PLN.

CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Poprawa nastrojów wokół funta

Dla funta to był dobry tydzień, a to z powodu kolejnych doniesień w sprawie Brexitu. Według agencji Reuters wypracowanie porozumienia zadowalającego obie strony jest jednak możliwe. W kalendarzu marko również nie zabrakło informacji z tego kraju. Warty odnotowania jest wyższy od prognoz indeks PMI dla przemysłu, który przy oczekiwaniach na poziomie 52,5 wyniósł 53,8. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,87 PLN.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
05.10.2018
Katarzyna Orawczak