Podsumowanie tygodnia 17-21.08.2015

Tydzień danych makro, protokołu z posiedzenia Fedu, spadków na rynku surowców oraz pogorszenia się sytuacji chińskiej gospodarki dobiega końca. Notowania par walutowych były w dużej mierze uzależnione od powyższych czynników.

 

Ciężki tydzień dla dolara

 
Ostatnią sesję w tym tygodniu można nazwać sesją PMI, gdyż ten wskaźnik rzutował na dzisiejsze kursy walut.  Dolar osłabił się w związku z fatalnym wynikiem powyższego indeksu dla przemysłu w Chinach, który spadł do 47,1 pkt. Powyższe dane są najgorsze od ponad 6 lat. Obawy inwestorów o spowolnienie chińskiej gospodarki potwierdziły się. To nie był pomyślny tydzień dla amerykańskiej waluty. Zamieszanie na rynku walutowym wprowadził najpierw niejednoznaczny protokół z posiedzenia Fedu, a następnie dymisja premiera Grecji Aleksisa Tsiprasa. Dane makro podczas ostatnich notowań również nie sprzyjały amerykańskiej waluty, przez co średnia jej wartość na koniec tygodnia wyniosła 1,12 EUR.

 

EUR/USD

dolar, euro, wymiana walut

Źródło: http://www.money.pl/u/data_window/?smb=EURUSD

 

Euro przejęło prowadzenie

Wydawało się, że początek tygodnia przyniesie umocnienie złotówce na parze z euro. Niestety po wtorkowej stabilizacji od środy wspólna waluta zaczęła zwiększać przewagę nad PLN. Dziś notowania doszły już do 4,20 za sprawą pomyślnych wartości indeksu PMI dla przemysłu i usług ze Strefy Euro. Górna granica, do której może dojść para EUR/PLN to 4,2350. Jeśli sytuacja chińskiej gospodarki w dalszym ciągu będzie się pogarszać, bardzo możliwe, że taki poziom zostanie osiągnięty. Mimo tak dużej presji deprecjacyjnej złotówka w porównaniu z pozostałymi walutami z koszyka rynków wschodzących jest w dużo lepszej sytuacji. Średnia wartość euro podczas dzisiejszej sesji wyniosła 4,20 PLN.

 

EUR/PLN

złotówka, euro, kurs walut

Źródło: http://www.money.pl/u/data_window/?smb=EURPLN

 

Dolar w dół, złotówka w górę

Pierwsze dwie sesje w tym tygodniu nie pozwalały stwierdzić czy przewaga złotówki nad amerykańską walutą jest w ogóle możliwa. Po opublikowanym w środę wieczorem protokole z posiedzenia Rezerwy Federalnej nie było już żadnych wątpliwości. Dla Fedu dane z rynku pracy nie są jeszcze dość wystarczająco dobre, aby potwierdzić, że wrzesień będzie dobrym terminem na wprowadzenie zmian w polityce monetarnej Stanów Zjednoczonych. Dodatkowym czynnikiem, który przyczynił się do deprecjacji USD były spadki na rynku surowców. Wartość ropy naftowej sięgnęła 6 letnich minimów. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniósł 3,72 PLN.

 

USD/PLN

dolar, PLN, wymiana walut

Źródło: http://www.money.pl/u/data_window/?smb=USDPLN

 

Tydzień wzrostu franka szwajcarskiego

Wydawało się, że teraz wykres będzie szedł tylko w dół. Nic bardziej mylnego. Podatność szwajcarskiej waluty na bodźce ogólnoświatowe jest tak duża, że bardzo szybko jej notowania ulegają zmianie. Tak też właśnie było w minionym tygodniu. Dane makroekonomiczne z tamtejszej gospodarki były korzystniejsze i bliższe prognozowanym niż te opublikowane dla naszego kraju. Przyczyniło się to do zwyżki na parze CHF/PLN. Średnia wartość CHF wyniosła dziś 3,89 PLN.

 

CHF/PLN

frank szwajcarski, wymiana walut, złotówka

Źródło: http://www.money.pl/u/data_window/?smb=CHFPLN

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

21.08.2015
Trześniowski