Widać spokój na horyzoncie. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 11-15.11.2019

Dynamika PKB Polski wyniosła wg GUS 4% w III kwartale 2019 roku, to dobry wynik. Wedle statystyk Eurostatu tylko Węgry osiągnęły większą dynamikę, osiągając o 4,8% rok do roku. Co prawda brakuje w tych statystykach danych z kilku europejskich krajów, jednak wyraźnie widać, że w czołówce są kraje środkowej i wschodniej Europy.

Spora ilość danych makro z Wielkiej Brytanii pozwala uwierzyć, że Brexit coraz mocniej odbija się na skłonności Brytyjczyków do konsumpcji. Wizja trudniejszych czasów widoczna jest m.in. w danych z rynku pracy i tych o sprzedaży detalicznej. Funt jednak bardziej czuły jest na to, co zdarzy się w parlamencie w grudniu. Tymczasem KE wszczyna procedurę o naruszenie unijnego prawa przeciwko Wielkiej Brytanii, bo kraj nie przedstawił kandydata na komisarza.

Nadal brak porozumienia w sprawie wojny handlowej na linii Waszyngton-Pekin, ale chiński urząd celny zdecydował się na zniesienie zakazu importu wieprzowiny z USA.

Cicha stabilizacja

Wygłoszone na początku tygodnia w Nowym Jorku przemówienie prezydenta Trumpa nie przyniosło ogromnych zmian, jeśli idzie o handel międzynarodowy, bo też nie padły ze strony amerykańskiej żadne konkretne terminy ani obietnice. Nie zaskoczył również Jerome Powell, dane CPI ze Stanów ani inflacja konsumencka w Eurolandzie. W efekcie ruchy w kursie EUR/USD były nieznaczne, a dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,10.

EUR/USD

eur usd kursy walut_wymiana walut online_kantor internetowy_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Jesienne wzrosty

Bardzo dobra kondycja złotówki wobec euro, z jaką mieliśmy do czynienia w okolicach końca września i przez cały październik chwilowo wyhamowała. Jednak z danych historycznych wynika, że końcówka roku zwykle dla polskiej waluty jest łaskawa. Dziś kurs EUR/PLN wyniósł 4,27.

EUR/PLN

eur pln kursy walut_wymiana walut online_kantor internetowy_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Żadnych zaskoczeń

Dane makro z USA nie wpłynęły znacząco na kondycję w parze USD/PLN, dolar co prawda umocnił się w stosunku do złotówki, jednak nadal pozostajemy z daleka od kursu notowanego we wrześniu. Dziś kurs USD/PLN wyniósł 3,87.

USD/PLN

USD PLN kursy walut_wymiana walut online_kantor internetowy_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Chwilowo bliżej do 4 zł za franka?

Widoczna od ubiegłego piątku podwyżka notowań franka nie jest szczególnie wielka i w zasadzie trudno znaleźć jej uzasadnienie w danych makro. Powolny wzrost skuteczniej wyhamował dopiero w czwartkowe popołudnie i dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,91.

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut_wymiana walut online_kantor internetowy_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Funt na piątkę

Notowanie funta wraz ze zbliżającymi się wyborami poszły w górę. W mijającym tygodniu mogliśmy obserwować kurs GBP/PLN najwyższy od maja tego roku. Doskonale też wyglądał kurs GBP/USD, ale jego wspinanie się powyżej 1,28 zatrzymał raport o październikowej sprzedaży detalicznej. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,99.

GBP/PLN

GBP PLN kursy walut_wymiana walut online_kantor internetowy_ekantor pl
źródło: Bankier.pl
15.11.2019
Ekantor.pl