Trening pomaga walczyć z zadyszką. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 29.06-3.07.2020

Dynamiczne odbicie w sektorze usług Strefy Euro, nowe miejsca pracy w USA i nowe programy odbudowy gospodarek sięgające do sprawdzonych wzorców. Początek lipca zaskakuje tylko ceną złota.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce nie wpłynęła na pozycję złotówki wobec głównych walut. Indeks PMI dla przemysłu w Polsce wygląda nieco lepiej niż oczekiwania (47,2 pkt) i powraca powoli do poziomu z początku roku. Ceny towarów i usług w Polsce, w czerwcu 2020 roku w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku wzrosły średnio o 3,3%, co odległe jest od celu Narodowego Banku Polskiego.

Największa europejska gospodarka mimo iż nadal odznacza się spadkiem aktywności sektora produkcyjnego powoli się podnosi. W jej sukcesie ma pomóc decyzja Bundestagu o zaciągnięciu kredytów w kwocie ponad 217 miliardów euro. Aktywność sektora produkcyjnego w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca w Strefie Euro nie jest jeszcze zadowalająca, bo nadal pozostaje poniżej 50 pkt., jednak widać już pozytywny trend. Najlepiej finalnie aktywność obszaru produkcyjnego wygląda we Francji, gdzie indeks PMI dla przemysłu powraca do poziomu z lutego 2020 roku. Francja wyróżnia się również indeksem PMI dla usług, bo tu wartość przekroczyła nieco 50 pkt. Tymczasem do dymisji podał się francuski premier, zaś prezydent zapowiedział naprawę systemu emerytalnego – paryska giełda w kontekście tej informacji zachowała stabilny poziom.

Wskaźniki bezrobocia w Europie pod koniec czerwca są gorsze niż pod koniec lutego, wyjątkami na mapie rosnącego bezrobocia są Włochy, Portugalia i Polska. Niestety obecne dane nie uspokajają części ekonomistów wieszczących pogorszenie sytuacji na polskim rynku pracy pod koniec bieżącego roku.

O sukcesie ożywienia gospodarki USA świadczyć ma wyraźne obniżenie stopy bezrobocia – to wzmacnia zaufanie społeczne niezależnie od postępów wirusa. Nikt nie spodziewał się, że rynek pracy USA szybko otrząśnie się z następstw kryzysu. Czerwcowy raport pokazuje wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 4,8 miliona i to największa zmiana na plus w 80-letniej historii statystyk. Spektakularne wzrosty odnotowała zwłaszcza branża gastronomiczno-hotelarska. Prognozowana w Raporcie Challengera liczba zwolnień w USA spadła o połowę w stosunku do sytuacji z początku czerwca. Przy tych dobrych informacjach, akceptowalne wydają się być nawet spadki średniej płacy godzinowej.

„Nowy ład” wg Borisa Johnsona ma rozwiązać problemy, które dręczyły Wielką Brytanię od dekad. Program odbudowy brytyjskiej gospodarki w sposób oczywisty nawiązuje do New Deal wprowadzonego po Wielkim Kryzysie przez Franklina Delano Roosevelta. Naprawa opieki społecznej i edukacji, budowa szpitali, dróg i szkół – to wszystko ma zatrzymać spadek brytyjskiego PKB.

Cena złota przekroczyła w pierwszym dniu lipca kwotę 1800 USD za uncję. Z nominalnym rekordem wszech czasów mieliśmy do czynienia w 2011 roku i brakuje do niego jeszcze ponad 100 dolarów. Tymczasem Chińczycy po raz pierwszy od lat więcej złota sprzedają niż sprowadzają zza granicy.

Bez przeciągania liny

Euro zakończyło czerwiec delikatnym wzrostem w stosunku do dolara. W ciągu tygodnia zmiana kursu nie przekroczyła 0,2% i chwilowo nic nie wskazuje na jakieś radykalne zmiany. Tydzień w parze EUR/USD kończy się na średnim poziomie 1,12.

EUR/USD

EUR_USD_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Droższe niż ubiegłoroczne wakacje w euro

Czerwiec zakończył się kursem euro o 40 groszy wyższym niż mieliśmy do czynienia na początku miesiąca. Pierwsze dni lipca to nieznaczne, ale jednak wzrosty wyceny europejskiej waluty. W porównaniu do sytuacji sprzed roku za euro na początku wakacji płacimy około 20 groszy więcej. Dziś kurs w parze EUR/PLN to 4,46.

EUR/PLN

EUR_PLN_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

„Naturalnie” droższy dolar

Początek ubiegłorocznych wakacji przywitał dolara na poziomie około 3,75 zł, w tym roku jest o 20 groszy drożej. Mijający tydzień para USD/PLN przebyła w podskokach, jednak w dość ograniczonym zakresie. Dziś średni kurs w parze USD/PLN to 3,97.

USD/PLN

USD_PLN_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Szwajcarska gospodarka z zadyszką?

Spodziewane PMI dla przemysłu Szwajcarii oscylowało w okolicach 48 pkt, tymczasem obecne wyniki ugrzęzły na poziomie zaledwie 41,9, co jest wynikiem słabszym niż na początku czerwca. Możliwe wyniki szwajcarskiej gospodarki w okresie najbliższych sześciu miesięcy wg Instytutu KOF również są dalekie od oczekiwań. Wszystko to jednak w dłuższej perspektywie nie powinno wpłynąć na stabilność pozycji szwajcarskiej waluty. Kurs franka w stosunku do złotego nieznacznie wzrasta i tydzień w parze CHF/PLN kończy się kursem na poziomie 4,20.

CHF/PLN

CHF_PLN_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Zatrzymany kurs w górę?

Wzrost indeksu PMI dla przemysłu o prawie 10 pkt. (z 40,7 do 50,1) i PMI dla usług o ponad 18 pkt. (z 29,0 do 47,1) daje brytyjskiej gospodarce spore nadzieje na najbliższą przyszłość mimo niedawnego powrotu do ścisłej kwarantanny w Leicester. Funt delikatnie poprawił swoje notowania zarówno w stosunku do dolara jak i do złotówki. Tydzień kończy się średnim kursem w parze GBP/PLN na poziomie 4,94.

GBP/PLN

GBP_PLN_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl
03.07.2020
Ekantor.pl