Komentarz walutowy 16.03.2016

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA podczas dzisiejszego posiedzenia jest praktycznie równe zeru, tak przynajmniej obstawiają inwestorzy. Dla rynków finansowych istotniejsze jest to, co przewodnicząca Fedu powie podczas konferencji prasowej.

Przed decyzją Fed porcja danych makro

Notowania głównej pary walutowej jeszcze przed posiedzeniem Fedu wskazywały na sporą przewagę dolara. Umacniał się on wobec euro do czasu opublikowania danych o inflacji z USA, która w skali roku z poziomu 1,4% spadła do 1%. Nie jest to jednak najgorszy wyniki, ponieważ progowy były niższe. Wskaźniki dotyczące rynku nieruchomości były mieszane i prawdopodobnie z tego powodu nastąpiło spowolnienie aprecjacji dolara. Pozwoleń na budowę domów było mniej niż zakładano, natomiast rozpoczętych budowli więcej od konsensusu rynku.  Kurs euro mimo silniejszych wahań spowodowanych tymi publikacjami utrzymywał się na średnim poziom 1,10 USD. Następnej silniejszej zmienności należy spodziewać się tuż przed ogłoszeniem decyzji przez Fed.

EUR/USD

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: biznes.pl

Złoty w osłabieniu

Złoty dziś borykał się z większymi niż zwykle oporem ze strony euro. Nasza waluta osłabiła się do wartości 4,30 a następnie po fali wahań próbowała zejść ponownie w okolice 4,28, jednak bez powodzenia. Mimo całkiem dobrych danych z polskiego rynku pracy – wynagrodzenie oraz zatrudnienie wzrosło – para EUR/PLN utrzymywała się na poziomie 4,29 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: biznes.pl

Umocnienie dolara trwa

Po dzisiejszej sesji można zdecydowanie powiedzieć, że dolar obrał konkretny kierunek notowań. Trwające od początku tygodnia napięcie związane z oczekiwaniem na decyzję Fedu spowodowało, że dolar systematycznie umacnia się wobec złotego. Od początku tygodnia podrożał już o około 4 grosze. To, czy dolar dotrze do poziomu 3,90 zależy od tego, jaki ton będzie miała wypowiedz J. Yellen po posiedzeniu Fedu. Brak zmian w wysokości stóp procentowych jest już bowiem przesądzony. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,88 PLN.

USD/PLN

kurs dolara

Źródło: biznes.pl

Frank korzysta ze słabości złotego

Kurs franka szwajcarskiego podobnie jak dolara poszedł w górę. Złoty, jako waluta rynków wschodzących w obliczu takich wydarzeń jak to dzisiejsze – decyzja Fedu w sprawie stóp procentowych w USA – jest narażona na większe niż zazwyczaj ryzyko osłabienia. Być może w kolejnych dniach nastąpi jej umocnienie. Po dzisiejszych bardzo mieszanych danych makro, nie należy się jednak spodziewać, że nastąpi to od razu. Średni kurs franka wyniósł dziś 3,91 PLN.

CHF/PLN

dzisiejsze nototwania franka szwajcarskiego

Źródło: biznes.pl

Słaby funt

Notowania funta brytyjskiego mimo porannej zwyżki do poziomu 5,47 w dalszym ciągu utrzymują się w tendencji spadkowej. Strata funta wobec złotego jest spowodowana ciągłą niepewnością związaną z prawdopodobieństwem – raz większym, raz mniejszym – wyjścia Wielkiej Brytanii ze strefy Euro. Średni kurs brytyjskiej waluty wyniósł dziś 5,45 PLN. Z technicznego punktu widzenia wzrost na tej parze walutowej może nastąpić dopiero w momencie osiągnięcia dołka na poziomie 5,42, wywołując silną korektę w postaci odbicia w górę.

GBP/PLN

średni kurs funta

Źródło: biznes.pl

16.03.2016
Trześniowski