Komentarz walutowy 26.09.2016

Zeszłotygodniowe posiedzenie FOMC przeszło już do historii i sprawiło, że uwaga inwestorów ponownie skierowana została na danych makro. Nie bez znaczenia będą również nadchodzące wybory prezydenckie w USA. Natomiast polska waluta, mimo korzystnej koniunktury i dobrych nastrojów globalnych, została osłabiona słowami premier Beaty Szydło.

 

Uspokojenie emocji

Pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie oraz zrównoważony ton wypowiedzi prezes Fed Janet Yellen uspokoił rynek walutowy i sprawił, że do grudniowego posiedzenia kluczowe będą dane świadczące o kondycji gospodarczej kraju. Mimo, że FOMC będzie decydować o stopach również w listopadzie, to prawdopodobieństwo zmian w tle rozgrywających się wyborów prezydenckich w USA, jest niewielkie. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty pod presją

Polska waluta pozytywnie zareagowała na informacje ze Stanów Zjednoczonych, jednak jej aprecjacja została w piątek wyhamowana słowami Beaty Szydło zapowiadającymi przebudowę polskiego rządu. Podczas dzisiejszej sesji wyprzedaż złotego jest kontynuowana, w kulminacyjnym momencie pokonując wartość 4,31. Dodatkowo wzrost euro wsparty został, lepszym od oczekiwań, indeksem Ifo obrazującym nastroje panujące wśród niemieckich przedsiębiorców, który wyniósł 109,5, przy wcześniejszych prognozach na poziomie 106,4. Pod wpływem takich czynników średni kurs euro wyniósł dziś 4,30 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Czas wyborów

Uspokajająca wypowiedź Janet Yellen podczas środowej konferencji osłabiła dolara. Jak podkreśliła prezes Fed, decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, nie wynikała z obaw o kondycję amerykańskiej gospodarki, a z chęci poznania większej ilości danych. Dziś po południu opublikowany zostanie raport dotyczący sprzedaży nowych domów w USA,  jednak kluczowe dla dolara w najbliższym czasie będą informacje i sondaże związane z wyborami prezydenckimi. Wieczorem obędzie się pierwsza z trzech debat na linii Clinton-Trump. Dziś średnia wartość USD wyniosła 3,81 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Zmiany w rządzie

Przed weekendem średnia wartość franka oscylowała wokół wartości 3,93, ale piątkowa wypowiedź premier Beaty Szydło w trakcie wywiadu radiowego, spowodowała osłabienie złotówki. Chociaż zapowiedziane zmiany w rządzie, z perspektywy rynku, mają charakter techniczny to kwestia ewentualnej dymisji ministra finansów lub zmian w jego resorcie, może przykuwać uwagę inwestorów. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,94 PLN.
CHF/PLN

CHF, pln, frank, szwajcarski
Źródło: bankier.pl

Funt nadal w dół

W trakcie dzisiejszej sesji funt kontynuuje, utrzymującą się od początków września, tendencję spadkową. Pokazuje to, że mimo dobrych sierpniowych odczytów o kondycji gospodarczej kraju, ryzyko Brexitu wciąż utrzymuje się w świadomości inwestorów. Tym bardziej, że pojawiają się głosy mówiące o tym, że dane w najbliższych miesiącach mogą okazać się mniej optymistyczne, a jeżeli kolejne odczyty okażą się słabsze od oczekiwań, to BoE może podjąć decyzję o dalszym luzowaniu polityki monetarnej.  Dziś średnia wartość funta osiągnęła średni poziom 4,93 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
26.09.2016
Katarzyna Orawczak