Prezes Fed o zacieśnianiu polityki (komentarz walutowy 17.11.2016)

Czwartkowa sesja przyniosła chwilowe odreagowanie w notowaniach złotego względem kluczowych walut. Reakcja ta, w porównaniu do ostatniej deprecjacji polskiej waluty, jest nieznaczna i mogła mieć związek z uspokojeniem dolara przed wystąpieniem prezes Fed, Janet Yellen.

 

Decyzje Fed znów przykuwają uwagę

Mimo, że dzień obfituje w dane odnoszące się do sytuacji gospodarczej Stanów Zjednoczonych, to kluczowym wydarzeniem była dziś publikacja tekstu wystąpienia prezes Rezerwy Federalnej. Zarzuty Donalda Trumpa wobec Janet Yellen, podczas kampanii prezydenckiej, stawiały pod znakiem zapytania dalsze decyzje Fed. W ostatnich dniach rynek zachowywał się jednak tak, jakby do podwyżek już doszło. Za zacieśnianiem polityki monetarnej opowiadają się zarówno dane, jak i plany gospodarcze prezydenta elekta, a słowa płynące dziś ze strony Fed jedynie umocniły przekonania inwestorów. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,07 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro , dolar
Źródło: bankier.pl

Wyhamowanie wzrostu euro

Polska waluta nadal pozostaje wyjątkowo słaba. Wczoraj złotówka straciła nie tylko w związku z utrzymującą się globalnie awersją do ryzyka, ale też pod wpływem lokalnych czynników w postaci słabszych danych PKB oraz głosowania nad ustawą emerytalną. Dziś inwestorzy zapoznali się z odczytami dotyczącymi inflacji w Strefie Euro. Wypadły one słabiej niż oczekiwano. Opublikowano również raport z posiedzenia ECB, który sugeruje, że członkowie banku będą zachowywać większą ostrożność w wypowiedziach dotyczących polityki monetarnej. Najbliższe posiedzenie w sprawie stóp procentowych odbędzie się 8 grudnia. Dziś średni kurs euro osiągnął 4,44 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Rosną szanse na podwyżki

Raport z wystąpienia Janet Yellen podtrzymał oczekiwania wobec grudniowych podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Postawa prezes Fed zasygnalizowała, że do zacieśniania polityki pieniężnej może dojść wcześnie, a amerykańska gospodarka jest gotowa na ten krok. Słowa prezes amerykańskiego banku centralnego spotkały się z reakcją dolara, który ponownie powędrował w górę. Średnia wartość USD osiągnęła więc dziś poziom 4,15 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank wciąż silny

Podczas wczorajszej sesji frank szwajcarski umocnił się względem złotego pod wpływem nie tylko globalnych nastrojów, ale też krajowego ryzyka płynącego z ustawy emerytalnej. Decyzja o obniżeniu wieku emerytalnego nie wywołała jednak silniejszych ruchów w parze CHF/PLN i  frank szwajcarski ustabilizował swój kurs. Dzisiejsze słowa prezes Fed podsyciły jednak awersję do ryzyka i średnia wartość franka osiągnęła dziś  4,14 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt się umacnia

Dziś inwestorzy poznali wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, które przy prognozach 0,4% i wcześniejszych odczytach na poziomie 0.1% wykazały wzrost o 1,9%. Jest to kolejny czynnik, który opowiedział się za umocnieniem pozycji funta. Brytyjska waluta w ostatnich dniach odnotowała bowiem wzrost, do którego przyczyniło się nie tylko zwycięstwo Donalda Trumpa – popierającego wynik referendum w sprawie opuszczenia struktur UE – ale też oddalająca się wizja tzw. “twardego Brexitu”. Średni kurs funta osiągnął dziś poziom 5,17 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
17.11.2016
Katarzyna Orawczak