Emocjonujący czas. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 03-07.07.2017)

Lipiec na rynku walutowym rozpoczął się względnie spokojnie, co miało związek z długim weekendem w Stanach Zjednoczonych. Także kalendarz makroekonomiczny skupiał uwagę przede wszystkim na drugiej połowie tygodnia. Polska w tym czasie żyła wizytą Donalda Trumpa, który odwiedził Warszawę tuż przed rozpoczynającym się dziś szczytem G20.

 

„Gołębi” ton nie szkodzi euro

Kurs EUR/USD rozpoczął tydzień na pozycji 1,14. Kolejne godziny przyniosły jednak osłabienie euro, którego spadek można było obserwować aż do czwartku, kiedy to w USA został zaprezentowany rozczarowujący raport ADP. Warto jednak zauważyć, że mimo deprecjacji wspólna waluta nie schodziła poniżej 1,13 USD. Nastrojów wokół euro nie pogorszył nawet “gołębi” protokół zaprezentowany przez EBC. Dziś średnia wartość EUR wyniosła 1,14 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Nieudana próba?

Wahań nie zabrakło w ostatnim czasie w parze EUR/PLN. Minimalna wartość wskazana na wykresie to 4,22 PLN, w szczycie natomiast euro sięgało 4,25 PLN. Kalendarz makro w ostatnich dniach dla strefy euro prezentował się skromnie. Poznano przede wszystkim indeksy PMI dla przemysłu i usług. W obu przypadkach odczyty wyniosły powyżej prognoz. Ważnym wydarzeniem był natomiast czwartkowy protokół z posiedzenia EBC. Mimo, że bank zdaje się podjął próbę ostudzenia emocji wokół euro, to inwestorzy nie zmienili nastawiania. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,22 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Raport ADP zawiódł

Wydawało się, że ten tydzień będzie upływał pod znakiem umacniającej się pozycji amerykańskiej waluty. W kulminacyjnym momencie kurs USD/PLN zdołał sięgnąć wartości 3,75 PLN, po czym rozpoczęła się deprecjacja. Jej źródłem był przede wszystkim znacznie słabszy od prognoz raport ADP, który przez rynek traktowany jest jako swego rodzaju zapowiedź przed oficjalnymi danymi z rynku pracy, które pojawią się dziś po południu. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,70 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Donald Trump w Polsce

Wizyta Donalda Trumpa była najgłośniej komentowanym wydarzeniem w Polsce, ale trudno doszukiwać się jej wpływu na rynku walutowym. Więcej emocji w tym aspekcie wywołał komunikat RPP wydany po środowym posiedzeniu w sprawie stóp procentowych, w którym pojawiło się nieco “jastrzębich”sygnałów. Nie spodziewamy się jednak zbyt szybkiego zacieśniania polityki pieniężnej przez Radę. W piątek Polska czeka jeszcze na ocenę ratingu przez agencję Fitch. Dziś średnia wartość franka osiągnęła 3,85 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt pod presją

Silniejsza pozycja funta utrzymywała się do czwartku. Na koniec tygodnia brytyjska waluta ponownie spadła poniżej wartości 4,80. Presję wywołały słabsze dane z Wielkiej Brytanii zaprezentowane na koniec tygodnia. Rodzi się pytanie jak BoE ustosunkuje się do tych informacji i czy znajdą one odzwierciedlenie w retoryce Marka Carneya. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,78 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
07.07.2017
Katarzyna Orawczak