Banki centralne skupiają uwagę rynku (komentarz walutowy 06.04.2017)

Sygnały docierające z ECB studzą oczekiwania wobec podniesienia stóp procentowych przed wygaśnięciem programu QE. Natomiast kwestia ilości podwyżek w Fed to wciąż temat otwarty za oceanem. Inwestorzy czekają więc na dane z USA.

 

ECB oraz Fed w centrum

“Gołębia” postawa prezesa ECB – Mario Draghiego – nie przemawia za umocnieniem pozycji euro. Można się spodziewać, że w rozpoczynającym się kwartale retoryka banków centralnych odgrywać będzie duże znaczenie. Rynek wciąż zastanawia się w jakiej ilości i tempie na podniesienie stóp procentowych zdecyduje się Fed. Dziś średnia wartość EUR/USD osiągnęła 1,06.
EUR/USD

EUR, USD, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Spadki i wzrosty

Wczoraj po południu doszło do umocnienia złotego w parze ze wspólną walutą. Dziś ruch ten został w pewnym stopniu skorygowany, jednak tylko na chwilę. Złoty wciąż pozostaje wrażliwy na oddziaływania zewnętrzne. W trakcie dzisiejszej sesji inwestorzy oprócz wiadomościami z ECB zapoznali się danymi dotyczącymi zamówień w niemieckim przemyśle. Odczyt wypadł poniżej prognoz i uplasował się na poziomie 3,4% w skali miesiąca. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,22 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Czekając na piątkowe dane

Analogicznie prezentuje się dzisiejszy wykres USD/PLN. Dolar po spadku odzyskał na moment siły. Kluczowe dla tej pary pozostają jutrzejsze dane o sytuacji z amerykańskiego rynku pracy. Tym bardziej, że wczorajszy raport ADP – traktowany jako zapowiedź oficjalnych danych – zdołał mocno podsycić oczekiwania. Dziś średni kurs dolara wyniósł 3,96 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Pusty kalendarz

Krajowy kalendarz danych do końca tygodnia pozostaje pusty. Najbliższe dane z Polski zostaną opublikowane dopiero we wtorek, w związku z czym notowania złotego zależne są od czynników ogólnoświatowych. W parach z frankiem uwagę zwrócić mógł dziś odczyt dotyczący inflacji, który ostatecznie nie okazał się zaskoczeniem i wyniósł 0,2%. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,95 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Brexit i BoE zwrócą uwagę funta

Spadek pojawił się na dzisiejszym wykresie funta z polską walutą. W najbliższym czasie notowania funta poddane będą nie tylko informacjom dotyczącym Brexitu, ale również sygnałom z BoE mogącym sugerować podwyżkę stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 11. maja. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,94 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
06.04.2017
Katarzyna Orawczak