Dwa tempa wyjścia z kryzysu. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 20-24.07.2020

Mocne euro, wyraźna poprawa kondycji europejskich gospodarek i dobre informacje z rynku usług. Tak w skrócie prezentował się ostatni walutowy tydzień.

Przyjęcie funduszu odbudowy na nadzwyczajnym szczycie Unii Europejskiej pomieszało na rynkach. Najwyraźniej widać to w pozycji dolara, który wyraźnie traci do euro. Sporo zyskuje zresztą nie tylko euro, ale i waluty państw silnie powiązanych z Eurolandem.

Opublikowane pod koniec tygodnia PMI dla przemysłu i usług w Strefie Euro i poszczególnych krajach napawają optymizmem. Najlepiej w Europie wygląda wstępne PMI dla usług w Niemczech, gdzie mamy aż 56,7 pkt wobec spodziewanych 50 pkt. Wyróżnia się również sytuacja usług w Wielkiej Brytanii, gdzie PMI przebiło poziom 56,6.

W Polsce przyspieszenie inflacji monetarnej. Podaż pieniądza zbliżona jest do sytuacji z jesieni 2008 roku. Roczna dynamika podaży pieniądza M3 w czerwcu przyspieszyła do 18,1% wobec zaledwie 9,4% w lutym.

W niektórych stanach USA znów przybywa zakażeń COVID-19, co widać wyraźnie w liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Ogólnie na terenie całych Stanów Zjednoczonych w mijającym tygodniu przybyło 1,416 milionów wniosków, wobec 1,307 milionów w tygodniu ubiegłym. Rynek pracy wraca do równowagi w stanach, gdzie o wirusie powoli się zapomina.

Kurs złota zbliża się do rekordu wszech czasów i nie widać powodów, by złoto miało gwałtownie tanieć.

Euro się wybija

Przyjęcie unijnego programu pomocowego zaowocowało wzrostem siły euro i umocnieniem pozostałych walut Starego Kontynentu. Dolar potaniał, a tydzień w parze EUR/USD kończy się na dawno nie widzianym poziomie 1,16.

EUR/USD

EUR-USD-Kursy-walut-komentarz-walutowy-ekantor pl
Źródło: Bankier.pl

Siła złotówki

W tym tygodniu zmiana w parze EUR/PLN osiągnęła ponad 1,5%. Ubiegły tydzień skończył się na poziomie około 4,48 złotych za jednego dolara. Dziś natomiast średni kurs w parze EUR/PLN mamy na poziomie 4,40.

EUR/PLN

EUR-PLN-Kursy-walut-komentarz-walutowy-ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Odwrót od dolara

Wspólnotowy plan na odbudowę europejskiej gospodarki ewidentnie działa na korzyść walut takich jak forint, czeska korona i złotówka. Stosunek tej ostatniej do dolara w tym tygodniu zbliżył się do odczytów z okresu tuż przez lockdownem na Starym Kontynencie. Tydzień w parze kończy się średnim kursem USD/PLN 3,79.

USD/PLN

USD-PLN-Kursy-walut-komentarz-walutowy-ekantor pl
Źródło: Bankier.pl

Frank znów tanieje

Kolejny spadkowy tydzień w parze CHF/PLN. Kurs szwajcarskiej waluty powoli zbliża się do sytuacji, z jaką mieliśmy do czynienia na początku czerwca. W ciągu mijającego tygodnia frank potaniał o kolejne kilka groszy i dziś średni kurs w parze CHF/PLN to 4,10.

CHF/PLN

CHF-PLN-Kursy-walut-komentarz-walutowy-ekantor pl
Źródło: Bankier.pl

 

Funt w dół

Brytyjski przemysł i usługi podnoszą się po pandemii, ale lepsza kondycja gospodarki wcale nie oznacza droższego funta. W tym tygodniu kurs funta spadł do dawno niewidzianego poziomu poniżej 4,84 zł. Dziś średni kurs w parze GBP/PLN mamy na poziomie 4,84.

GBP/PLN

GBP-PLN-Kursy-walut-komentarz-walutowy-ekantor pl
Źródło: Bankier.pl
24.07.2020
Ekantor.pl