Komentarz Rynkowy Youtube – Konflikt na Bliskim Wschodzie, Wzrost Cen Ropy i Napięcia w Europie

Przygotował: Łukasz Paszkiewicz

Gospodarcze Skutki Konfliktu i Wyhamowanie Jena

Dzień dobry Państwu, witam w środowy poranek. Cóż, najważniejsza informacja z ostatnich kilkunastu godzin to wojna na Bliskim Wschodzie. Ten konflikt rozsiewa się na inne kraje. Bezprecedensowa sytuacja. Wojska Izraela weszły na południe Libanu, Iran wypuścił około 180 rakiet w stronę Izraela. Bardzo trudna i niepokojąca sytuacja, od tego chciałem dzisiaj zacząć. Większość z tych informacji znają Państwo pewnie z mediów. Natomiast co najważniejsze, jaki to ma wpływ na gospodarkę i co się dzieje. Oczywiście, ropa notuje bardzo duże wzrosty, spowodowane tym, że konflikt na Bliskim Wschodzie zawsze jest przyczyną fali wzrostów na tym surowcu. Istnieje obawa, że Izrael przeprowadzi odwet, który może być wymierzony w bazy związane z produkcją ropy naftowej.

Dwie kwestie chciałem poruszyć. Pierwsza to taka, że wczoraj Donald Trump skrytykował administrację Stanów Zjednoczonych, czyli prezydenta Bidena oraz wiceprezydent Kamalę Harris, tłumacząc, że Iran został wzmocniony finansowo przez Stany Zjednoczone. Sprawdziłem, że we wrześniu 2023 roku administracja Stanów Zjednoczonych zwolniła Iran z sankcji, co umożliwiło przekazanie zamrożonych irańskich 6 miliardów dolarów z kont w Korei Południowej. Pozwoliło to na możliwe dokonanie przelewu do Kataru i uwolnienie pięciu amerykańskich zakładników. W związku z tym Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone wzmocniły Iran o kwotę 30 miliardów dolarów, co dało Iranowi środki na prowadzenie wojny z Izraelem. Sytuacja jest bardzo trudna, proszę Państwa. Nie będę dzisiaj oceniał winnych tego konfliktu. Wiadomo, że ataki Iranu były spowodowane zamordowaniem przewódcy Hamasu, a teraz Hezbollahu, czyli dwóch liderów dużych organizacji. Uważam, że jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, bo istnieje ryzyko, co podkreślił wczoraj Donald Trump, konfliktu globalnego. Oczywiście znowu skrytykował administrację za to, że są słabi i zakwestionował ich przywództwo na światowym rynku. To są smutne informacje.

Zastanawiam się, dlaczego nikt nie zwraca uwagi na to, że to jest duże zagrożenie dla Europy. Zwróćcie Państwo uwagę, że konflikt pomiędzy światem żydowskim a arabskim może przenieść się na Europę. W Europie żyją ludzie pochodzenia żydowskiego, ale jest coraz więcej osób z krajów arabskich, muzułmanów. To może doprowadzić do wielkich napięć na tle antyżydowskim czy antysemickim. To jest bardzo niebezpieczne dla wszystkich nas mieszkających w Europie. Dziwię się, dlaczego ludzie rządzący w Europie, bądź pochodzenia żydowskiego, bądź mający dobre stosunki z Żydami, doprowadzili do sytuacji, w której w Europie mamy tak wielu migrantów z krajów arabskich. To jest bardzo niebezpieczne z punktu widzenia wszystkich obywateli Unii Europejskiej. To moje przemyślenia, które pewnie mało kto będzie publicznie wspominał, ale uważam, że to bardzo ważny aspekt.

Te wszystkie wydarzenia mają skutek w tym, że umacnia się dolar amerykański i wzmacnia ropa, co przekłada się na wyhamowanie wzrostu wartości jena. Do tego jeszcze dokłada się oczywiście wypowiedź premiera Japonii dotycząca banku centralnego, polityki, oczekiwań premiera. To dodatkowo skutkuje zahamowaniem na parze dolar-jen.

Notowania Funta

Credit Agricole przewiduje konsolidację na parze funta dolara. przewidywania są takie, że funt może wejść w fazę konsolidacji, a wszystkie czynniki pozytywne dla funta już odegrały swoją rolę i możemy mieć przystanek we wzroście wartości funta do innych par walut.

Rynek Pracy w USA, Eurodolar i Złotówka

Jeśli chodzi o ten tydzień to najważniejszym wydarzeniem z punktu widzenia rynku walutowego są dane z amerykańskiego rynku pracy. Goldman Sachs przewiduje Jeszcze bardziej optymistyczny wzrost zatrudnienia niż Danske, chociaż obydwa te banki przewidują wzrost zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych powyżej konsensusu, który jest na poziomie 140-160 tysięcy. Danske przewiduje 160, a Goldman około 165, jak dobrze pamiętam. I to może przełożyć się według Danske Banku na umocnienie dolara amerykańskiego.

Jeśli chodzi o perspektywę eurodolara do końca roku, to interesująca jest opinia banku z grupy Mitsubishi UFJ, która zachowuje ostrożność co do wyrostów na parze eurodolar, ale uważa że na koniec roku eurodolar będzie w okolicach 1,12. Zakłada to, biorąc pod uwagę między innymi bardzo słabe dane z rynku usług zarówno w Niemczech jak i we Francji. We Francji są to dane bardzo, bardzo słabe. Dodatkowo dochodzi niepewność polityczna we Francji, co może przyłożyć się właśnie na te ostrożne podejście banku Mitsubishi UFJ do głównej pary walut. Jeśli chodzi o złotówkę to mamy sytuację taką, że umocnienie dolara może doprowadzić do osłabienia czyli jeżeli dolar się umocni to złotówka będzie słabła tu należy na to zwrócić uwagę

Chiński Rynek Akcji

Wracając do rynku chińskiego, Pamiętacie Państwo, jak mówiłem o stymulacji Banku Centralnego, Ludowego Banku Chin? W mojej ocenie jest to bardzo dobra decyzja. Wróżyłem trwałe odbicie na rynku akcji w Chinach, i to ma dzisiaj miejsce, gdzie wszystkie rynki światowe cofają się z uwagi na sytuację dramatyczną na Bliskim Wschodzie to akcje chińskie wzrastają 8%. To jest bardzo ciekawa sytuacja, że Azja zaczyna gdzieś się przebudzać i ostatnie dane, nawet z Korei Południowej, wskazują na bardzo niską inflację. Także pozytywnie jest na rynkach azjatyckich, słabszą mamy sytuację w Europie i wygląda na to, że jeżeli oczywiście nie będzie problemu z konfliktem na Bliskim Wschodzie, to Stany Zjednoczone, także patrząc na dane z rynku pracy, wychodzą, czy wyjdą z tego można powiedzieć suchą stopą.

Wpływ Debaty w USA na Rynek

Wczoraj była debata dwóch wiceprezydentów jednego z republikanów drugiego z demokratów. W mojej ocenie dla dzisiejszej rozmowy nieistotna, bo nie poruszali kwestii gospodarczych. Z jednej strony demokrata mówił o kwestiach światopoglądowych związanych chociażby z tematyką aborcji, po stronie republikanów wypowiadał się przedstawiciel na temat ryzyka cenzurowania, które wprowadza rząd demokratów co do obywateli krytykujących. Wolałbym, żeby rozmawiali na tematy gospodarcze, ale widzę że tendencja w polityce jest bardzo podobna niezależnie od kontynentów. Tam, gdzie się chce zakamuflować pewne plany gospodarcze, albo złe decyzje, to się nie mówi o gospodarce, tylko przechodzi się na tematy emocjonalne, które poruszają niewielką liczbę społeczeństwa ale są głośne. Z naszego punktu widzenia te rozmowy nie mają znaczenia. Chciałbym doczekać takiej debaty gdzie by przedstawiciele tych obydwu stron zaczną mówić o gospodarce, o Stanach Zjednoczonych, o rozwoju. Wówczas można by było w miarę rzetelnie ocenić, ale nawet przedstawić Państwu tę informację, ocenić i przewidywać jakie będą miały wpływ na Amerykę, a wiadomo, że sytuacja w Stanach Zjednoczonych przekłada się na wszystkie rynki światowe, w tym oczywiście na nasz rynek. Także kończąc dzisiaj, życzmy sobie, aby ten konflikt na Bliskim Wschodzie, aby ta eskalacja tego konfliktu się zakończyła, bo jest to sytuacja niebezpieczna dla całego świata. No i cóż przykro patrzeć na ofiary w szczególności ofiary cywilów po obu stronach tego konfliktu Ja nie wypowiadam się na temat tego, kto winny a kto niewinny, natomiast skutki tego konfliktu obawiam się, a nie chciałbym tego, żebyśmy nie ponieśli wszyscy.

02.10.2024
Stolarz