Komentarz Rynkowy Youtube – Obniżka stóp procentowych w USA, Wyniki Polskich spółek Skarbu Państwa

Przygotował: Łukasz Paszkiewicz

 

 

Obniżka stóp w USA

Witam w czwartek, przepraszam bardzo, że nie mogłem opublikować materiału w środę ale byłem na konferencji Trade Tech w Amsterdamie. Wyjazd trochę mnie natchnął, jeden ciekawy fakt chciałem Państwu przytoczyć, ale zanim to zrobię To oczywiście najważniejsze wydarzenie, czyli wczorajsza obniżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych przez FED. W związku z tym dzisiaj na rynku panuje sielanka, akcje i indeksy wzrastają, i to znacznie, a euro umacnia się do dolara. Dzisiaj dodatkowy impuls dostał także funt, dlatego że Bank of England pozostawił stopy procentowe bez zmian, a więc widzimy sytuację ciekawą na eurofuncie, funt tutaj wybija się z formacji linii głowy i ramion szyi, w związku z tym spodziewam się umocnienia funta zarówno w stosunku do euro, jak i dolara.  Jeśli chodzi o parę, którą zawsze omawiam ostatnio, czyli USD/JPY tutaj nastąpiło troszeczkę wyhamowanie tego rajdu, tak jak zresztą się spodziewałem i wszyscy oczekują jutrzejszego posiedzenia Bank of Japan. Wracając do Fedu, przyczyną takiej obniżki była zarówno niższa inflacja i troszeczkę wzrost bezrobocia, ale FED uważa że ten wzrost bezrobocia będzie wyhamowywał, w związku z tym zapowiada się, że jeżeli nic temu nie stanie na przeszkodzie, no to będziemy mieli też bardzo dobry okres dla rynków akcyjnych, a oczywiście słabszy dla dolara z uwagi na zmieniające się spready pomiędzy dolarem a innymi głównymi parami walut.

Tragiczne wyniki Polskich spółek

Nasza złotówka zachowuje się bardzo mocno, ale muszę Państwu powiedzieć, że dwie rzeczy chciałem Państwu pokazać, które mnie niepokoją. Po pierwsze dzisiejsze dane, jeśli chodzi o spadek naszej produkcji przemysłowej – minus 5,1% rok do roku, to jest wyżej niż zakładano, zakładano 4,8%. Uważam, że jest to bardzo zła wiadomość i to co ja mówię już od dłuższego czasu, zresztą tak jak banki, że do końca roku złotówka będzie fajnie się utrzymywała i będzie mocna tak następny rok może być troszeczkę trudniejszy dla nas z uwagi na to, że informacje nazwijmy to, propagandowe związane z nadziejami niektórych inwestorów jeśli chodzi o zmianę rządu, mogą przestać pokrywać się z rzeczywistością. Chciałem Państwu przeczytać wyniki spółek Skarbu Państwa, jak drastycznie spadają, a przyznajmy, wiemy o tym, że one mają bardzo duży wpływ na nasze PKB i na nasz dobrobyt, bo są to olbrzymie firmy, które powinny mocno wspomagać polską gospodarkę. I tak na przykład PKN Orlen – wynik netto w pierwszym kwartale 2023 roku to plus 2 miliardy 650 milionów. Teraz, w pierwszy kwartał, minus 241 milionów. Polska Grupa PGE – 890 milionów na plusie w tamtym roku, w tym minus 830 milionów. Tauron Polska Energia – tamten rok 531 milionów na plus, pierwszy kwartał roku minus 457 milionów. PKP Cargo miała minus 118 milionów, teraz ma minus 222 miliony. JSW – minus 11 milionów w 1 kwartale zeszłego roku, a teraz minus 1 miliard 279 milionów.

 

Zestawienie Cargo

Druga rzecz, która mnie natchnęła podczas mojego wyjazdu to lotnictwo. Porównuję Amsterdam do naszego lotniska w Warszawie. Nasze lotnisko jest, proszę Państwa, bardzo już przepełnione turystycznie, nie mówię kiż o Cargo. Nie wiem, czy Państwo wiecie, bo ja akurat nie wiedziałem o tym, ale największe lotnisko jeśli chodzi o Cargo w Europie, jest to lotnisko we Frankfurcie. Ładunki w tonach w 2023 roku to jest 1 828 000 000 ton – tyle przerzucił Frankfurt. Potem był Paryż, Istanbul, Lipsk, London Heathrow, Amsterdam Schiphol, Mediolan i Madryt, a ile ma Warszawa proszę Państwa? Warszawa – 101 709 ton. Przecież to jest różnica niesamowita. My potrzebujemy cargo i to bardzo szybko biorąc pod uwagę też sytuację, która ma miejsce u nas w Polsce. Mówię o spadku naszej produkcji przemysłowej. To nie napawa optymizmem. Powinniśmy szybko robić wielkie inwestycje, bo tak jak mówiłem, następuje zmiana wzrostu produktu krajowego brutto, który wcześniej przez te lata wejścia naszego do Unii Europejskiej była spowodowana w większości naszą konsumpcją, czyli popytem wewnętrznym. Teraz ta sytuacja się zmienia, co widać po przypływie depozytów do banków. Polacy zaczynają oszczędzać, zaczynają bardziej przemyślane robić zakupy. W związku z tym, moim zdaniem, inwestycje będą trwałym czynnikiem w kontynuacji naszej ścieżki wzrostu, a taką ścieżkę do tej pory mieliśmy imponującą jako Polska. Przypomnę że po Chinach byliśmy drugim krajem na świecie co do wzrostu w ogóle dynamiki PKB na przestrzeni ostatnich bodajże 30 lat. W związku z tym, żeby to utrzymać musimy stymulować wielkie inwestycje infrastrukturalne, dlatego że to jest niezbędne do dalszego rozwoju i do pomocy dla przedsiębiorców, żeby mogli się rozwijać taniej eksportować i importować towary.

Dziękuję Państwu za uwagę. Przepraszam za ten dzień opóźnienia, wynikał on prostu z podróży służbowej. Do zobaczenia jak zwykle, w poniedziałek.

19.09.2024
Stolarz