Komentarz walutowy 1.06.2016

Środek tygodnia na rynku walutowym przyniósł niewielkie zmiany w notowaniach naszej waluty. Złoty nieznacznie osłabił się wobec euro i franka, natomiast umocnił się względem funta i dolara. Wspólna waluta trzeci dzień z rzędu zyskuje wobec amerykańskiej waluty.

Dolara czeka na piątek

Dolar kolejny dzień z rzędu słabnie wobec euro. Inwestorzy zdaje się, że za bardzo nie zwracają uwagi na dane, które pochodzą z USA. Wszyscy wyczekują piątkowej publikacji z rynku pracy, która ma stanowić podłoże dla Fedu przy podejmowaniu decyzji na najbliższym posiedzeniu. Notowania głównej pary walutowej zbliżyły się dziś do poziomu 1,12. Być może po publikacji popołudniowych danych dotyczących przemysłu nastąpi cofnięcie się bardziej w kierunku 1,10. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,11 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Lekkie osłabienie złotego

Opublikowane dziś dane dotyczące przemysłu zarówno w Strefie Euro jak i Polsce wypadły całkiem dobrze. Dzięki nim po dwóch dniach wahań euro zdołało umocnić się wobec złotego. Inwestorzy podeszli jednak do nich z dystansem. Kluczowe w tym tygodniu dla nich będzie jutrzejsze posiedzenie EBC. Z naszego punktu widzenia nie należy się jednak spodziewać, aby M. Draghi postanowił dokonać kolejnych zmian. Stopy procentowe prawdopodobnie zostaną na dotychczasowym poziomie. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,39 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Wahania dolara

Podczas dzisiejszej sesji dolar utrzymał przewagę nad złotym tylko przez pierwszą część dnia. Tuż przed południem zanotował spadek z poziomu 3,94 do 3,92. Prawdopodobnie po opublikowaniu danych makro ze Stanów Zjednoczonych kurs dolara ponownie zmieni swoją pozycję. Przed nami jeszcze wartość indeksu PMI i ISM dla przemysłu. Uczestnicy rynku w dalszym ciągu niecierpliwie wyczekują piątkowego raportu z rynku pracy. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,92 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Nowa nadzieja dla frankowiczów

Aktualnym tematem związanym z notowaniem naszej waluty na parze z frankiem jest nowy pomysł rozwiązania problemu frankowiczów. Dotyczy on m.in. udziału Narodowego Banku Polskiego, a raczej jego rezerw walutowych do rozwiązania kryzysu. Burza wśród finansistów trwa, ponieważ pomysł ten wiąże się z bardzo dużym ryzykiem dla gospodarki. Kurs franka podczas dzisiejszej sesji lekko wzrósł. Prawdopodobnie miało to związek z bardzo dobrym wynikiem opublikowanego indeksu PMI dla przemysłu, który wzrósł do 55,8 pkt. Średni kurs franka wyniósł dziś 3,97 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Sondaże osłabiają funta

Nowe sondaże dotyczące Brexitu wyraźnie osłabiły funta. Notowania pary GBP/PLN wyraźnie spadają drugi dzień z rzędu. Dzisiejsza publikacja indeksu PMI dla przemysłu, mimo że wskazała wzrost, była niewystarczająca, aby umocnić brytyjską walutę. Ponownie na rynek powraca temat zagrożeń dla gospodarki Anglii, z jakimi może się zmierzyć w sytuacji wystąpienia z UE. Kurs funta w najbliższym czasie będzie bardzo wrażliwy na każde nowe wyniki sondażu. Średni kurs GBP wyniósł dziś 5,66 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

 

01.06.2016
Trześniowski