Komentarz walutowy 15.06.2015

Nadchodzący tydzień będzie obfity w ważne wydarzenia dla rynku walutowego. Zaczynamy w środę posiedzeniem Fedu, na które czeka z niecierpliwością dolar.

Czwartek będzie kluczowy dla euro z racji posiedzenia Eurogrupy. Ten dzień tygodnia powinien być również ważny dla „frankowiczów”, ponieważ w godzinach porannych swoje wystąpienie będzie miał prezes SNB Thomas Jordan, od którego inwestorzy oczekują skuteczniejszych działań w związku z przewartościowanym frankiem.

 

Eurogrupa, Fed, Grecja

Rozpoczął się ważny tydzień dla pary EUR/USD. W środę zakończą się obrady Rezerwy Federalnej, która ma podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych. Wszystko przemawia za tym, że raczej ich wysokość nie zostanie zmieniona. Jeżeli dane makroekonomiczne będą równie pomyślne, jak poprzednie to wrześniowy termin wprowadzenia zmian w polityce monetarnej USA będzie bardzo realny. Na czwartek natomiast zaplanowano spotkanie ministrów finansów strefy euro. Eurogrupa podejmie z pewnością dyskusję na temat Grecji, do której po MFW cierpliwość straciła również Komisja Europejska. Ateński rząd jest nieugięty m.in. w sprawie obniżenia emerytur i podwyższenia podatku VAT. Na notowania EUR/USD miały dziś wpływ spekulacje inwestorów na temat powyższych wydarzeń. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,12 euro.

 

Euroland czeka na wystąpienie prezesa EBC a Polska na inflację CPI

Euro na parze ze złotówką rozpoczęło tydzień równie mocno, jak zakończyło poprzedni. Mimo gorszych danych dotyczących produkcji przemysłowej wspólna waluta bez problemu osiągnęła poziom 4,15. EUR/PLN raczej zakończyło trend spadkowy, lecz nic nie jest do końca przesądzone przy tak dużej niestabilności rynku. Dzisiejsza sesja może być bogata w wahania na tej parze walutowej m.in. ze względu na zaplanowane na popołudnie wystąpienie prezesa EBC Mario Draghiego. Do zmian na tym parytecie przyczynią się także odczyty wskaźników ekonomicznych dla Polski. Po 14 poznamy wartości bilansu płatniczego oraz inflacji CPI. W centrum uwagi inwestorów w dalszym ciągu pozostawał temat greckich negocjacji. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,14 PLN.

 

Duże ryzyko, duże wahania

Duży wzrost ryzyka na rynku finansowym spowodowany greckimi zawirowaniami niekorzystnie wpłynął na naszą walutę. Dzisiejsza sesja na parze USD/PLN przebiegała dość niespokojnie, ponieważ od samego rana obserwowaliśmy spore wahania. Najpierw wzrost do 3,70 a później w krótkim czasie zanotowała spadek do 3,68. Polski rynek wyczekiwał danych makro natomiast amerykańscy inwestorzy spierali się w sprawach tamtejszej polityki monetarnej. Wszystko to miało swoje odzwierciedlenie w kursie USD/PLN. Mimo dzisiejszej tak dużej zmienności poprzednie sesje wskazują na to, że dolar raczej poszybuje w górę. Jego średnia wartość wyniosła dziś 3,69 PLN.

 

Frank czeka na bilans handlu zagranicznego

Notowania franka szwajcarskiego nieznacznie podskoczyły do góry po publikacji danych makro. Sprzedaż detaliczna wypadła zdecydowanie lepiej, natomiast inflacja producencka nieco poniżej prognoz. Stąd jedynie chwilowe umocnienie CHF. Inwestorzy zainteresowani kursem CHF/PLN najbardziej wyczekują czwartku, ponieważ wtedy zostanie opublikowany raport bilansu handlu zagranicznego. W ten dzień poznamy także decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych dla Szwajcarii. Przemówienie wygłosi również prezes SNB Thomas Jordan, od którego rynek oczekuje podjęcia konkretnych decyzji w sprawie przewartościowanego franka, który coraz bardziej zagraża lokalnej gospodarce. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,95 PLN.

 

 

Zespół ekantor.pl

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 

15.06.2015
Katarzyna Orawczak