Komentarz walutowy 20.08.2015

Atmosfera na rynku walutowym po publikacji protokołu z lipcowego posiedzenia Fedu była trudna do jednoznacznego określenia. W dalszym ciągu inwestorzy nie mają pewności, czy we wrześniu dojdzie do podwyżki stóp procentowych w USA. Główna para walutowa zbliżyła się dziś do wartości 1,12, a frank szwajcarski na parze ze złotówką umocnił się osiągając wartość 3,91, która na szczęście została szybko skorygowana.

 

Dolar osłabiony przez niejednoznaczny zapiski Fedu

 
Kierunek notowań na parze EUR/USD wytyczał nie tylko wczorajszy protokół z posiedzenia Fedu, z którego wiemy tyle, że sytuacja na rynku pracy musi się jeszcze poprawić. Jeśli dane będą zgodne z oczekiwaniami, to inwestorzy mogą spodziewać się podwyżki stóp procentowych już we wrześniu. Bardziej niepokojąca jest sytuacja na rynku surowców. Wartość ropy naftowej spadła do 6 letnich minimów. Jeśli tendencja spadkowa utrzyma się może to wpłynąć niekorzystnie na globalną gospodarkę. Para EUR/USD podczas dzisiejszej sesji wahała się w obrębie wartości 1,11. Mało jednoznaczny raport Fedu spowodował jak widzimy skok z 1,10 prawie pod wartości 1,12. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,11 EUR.

Euro umocnione europejskimi danymi makro

Dane o niemieckim poziomie inflacji umocniły euro na parze ze złotówką. W ujęciu miesięcznym, jak i rocznym widoczne jest powolne wyjście z deflacji. Niestety po poniedziałkowym umocnieniu złotówki nie ma ani śladu. Dziś para EUR/PLN przebiła poziom 4,19 PLN. Wczorajsze wskaźniki makro dla Polski nie wsparły naszej waluty. Dziś kierunek notowań był wyznaczany przez czynniki ogólnoświatowe. Inwestorzy nie przewidują, aby popołudniowy protokół z posiedzenia RPP wniósł coś nowego do polskiej polityki monetarnej, co mogłoby w sposób widoczny wpłynąć na kurs pary EUR/PLN. Średnia wartość wspólnej waluty wyniosła 4,18 PLN.

Silne wahania dolara na parze ze złotówką

Dolar do godzin południowych wspinał się w kierunku 3,77. W granicy tego poziomu nastąpiło odbicie do 3,75. W ostatnich dniach kurs pary USD/PLN charakteryzował się dużą rozpiętością wahań. Również podczas dzisiejszej sesji mieliśmy prawie 3 groszowe różnice w kursach. Inwestorzy widać próbowali odnaleźć się na rynku po wczorajszym niejednoznacznym protokole z posiedzenia Fedu. Dodatkowym czynnikiem powodującym zamieszanie były spadki na rynku surowców, głównie w notowaniach ropy. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,74 PLN.

Korekta na parze CHF/PLN

Para CHF/PLN zanotowała dziś skok do wartości 3,91, a następnie spadła do 3,88. Jak widzimy frank szwajcarski pozostaje wrażliwy na czynniki ogólnoświatowe, których ostatnio nie brakuje. Dziś chwilowe umocnienie zawdzięcza danym dotyczącym bilansu handlu zagranicznego, który wykazał sporą poprawę w zawieraniu transakcji międzynawowych. Szwajcarski minister finansów w wywiadzie dla Bloomberga powiedział dziś, że silny frank jest dużym wyzwaniem dla ich gospodarki. Wpływa on zarówno na pogorszenie się wyników eksportu, jak i poziom bezrobocia, który jest najniższy od wielu lat. Wyraził również nadzieję, że w najbliższym czasie osłabi się on do poziomu 1,10 na parze EUR/CHF. Podkreślił równie, że poziom franka zależy od sytuacji gospodarczej w Europie. Powyższe informacji spowodowały lekki spadek na parze CHF/PLN. Średnia wartość CHF wyniosła dziś 3,88 PLN.

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

20.08.2015
Trześniowski