Komentarz walutowy 29.07.2015

Oczekiwanie na wieczorny komunikat z posiedzenia Fedu napędzało dzisiejsze notowania głównych par walutowych. Niekorzystnie wpłynęło to na złotówkę, która osłabiła się wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego. Para EUR/USD wahała się dziś w obrębie wartości 1,10.

 

Oczekiwanie na Fed

Dolar potrzebuje wyraźnych sygnałów do wzrostu. Podczas dzisiejszej sesji amerykańska waluta otrzymała drobne znaki do zwyżki z rynku surowców. Po długich falach spadków na wykresach ropy oraz miedzi dziś pojawił się wzrost ich cen. Podobnie sytuacja wygląda z wartością złota, którego zjazd w dół wydaje się, że został wyhamowany. Chińska giełda natomiast po wczorajszym spadku dziś zaliczyła odbicie, co również może wesprzeć USD. Inwestorzy w obliczu powyższych czynników z niecierpliwością wyczekują wieczornego komunikatu z posiedzenia Rezerwy Federalnej. W związku z bardzo neutralnymi danymi makro dla USA ciężko określić, jaki będzie miał on charakter, pro czy anty podwyżce stóp procentowych. Średnia wartość dolara na

 

Zmarł Jan Kulczyk

Na polskie pary walutowe miała dziś duży wpływ informacja o śmierci jednego z naszych największych i najbogatszych przedsiębiorców Jana Kulczyka. Zmarł w wieku 65 lat w wyniku powikłań po zabiegu kardiologicznym. Wyraźnie było to widać na parze z euro, które w godzinach popołudniowych znajdowało się powyżej 4,14. Notowania EUR/PLN zapewne mogą ulec jeszcze zmianie ze względu na dość napiętą atmosferę na rynku finansowym przed publikacją raportu z posiedzenia Fedu. Euro zostało dziś średnio wycenione na 4,14 PLN.

 

Dolar mocno w górę

Notowania USD/PLN zaliczyły dziś wzrost do wartości 3,73 i na tym nie koniec. Wszystko wskazuje na to, że to spekulacje inwestorów na temat zmian w polityce monetarnej USA kierowały dzisiejszym ruchem na tej parze. Wczorajsza publikacja indeksu PMI dla sektora usług wskazała lekki wzrost tego sektora. Mimo, że ma on zdecydowanie większy udział w gospodarce Stanów Zjednoczonych, to reakcji na tę wartość na powyższym kursie nie było praktycznie żadnej. Rynek zdystansował się do danych i czeka na oficjalne informacje Fedu. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średnia wartość dolara wyniosła 3,74 PLN.

 

Co z tym frankiem?

Jak bardzo podatną na czynniki i zmienną walutą stał się frank szwajcarski można ocenić po dzisiejszym notowaniu pary CHF/PLN. Z poniedziałkowego spadku do wartości 3,84 w środę powróciliśmy do poziomu 3,89. Wielu inwestorów w deprecjacji franka doszukuje się interwencji SNB, która nie została oficjalnie potwierdzona. Największym paradoksem franka jest to, że rynek po tak dużym skoku, jaki był w styczniu w dalszym ciągu uważa go za bezpieczną przystań. CHF został dziś wyceniony na 3,89 PLN.

 

Zespół ekantor.pl

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 

29.07.2015
Katarzyna Orawczak