Komentarz walutowy 21.10.2015

Kursy walut zmieniały się dziś pod wpływem czynników ogólnoświatowych. Miały one największy wpływ na parę EUR/PLN. Nasza waluta osłabiła się tuż przed wyborami również wobec dolara.

 

Falujący kurs dolara

 
Wczorajsze wystąpienie szefowej Rezerwy Federalnej ku zaskoczeniu wielu uczestników rynku walutowego nie poruszało tematów dotyczących gospodarki i polityki monetarnej. W związku z czym kurs dolara jedynie lekko zadrżał. Dzisiejsza sesja przyniosła dalsze osłabienie amerykańskiej waluty. Para EUR/USD poruszała się w rejonie 1,1334-1,1372. Bardziej znaczące zmiany na tej parze walutowej mogą nastąpić dopiero podczas jutrzejszego handlu na rynku walutowym. Zarówno posiedzenie EBC, jak i publikacja liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych może stanowić czynnik powodujący spore wahania na powyższej parze. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,13 EUR.

Euro poszybowało w górę

 
Polska waluta tuż przed wyborami do parlamentu osłabiła się osiągając poziom 4,27, który ostatni raz widzieliśmy na początku roku. Reakcja na głośną kampanię wyborczą dwóch głównych partii czy realny spadek zainteresowania PLN? Wielu analityków słabość naszej waluty tłumaczyła wieloma czynnikami, zazwyczaj tymi o charakterze politycznym. Zasadniczo rynki wschodzące w ostatnim czasie nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem. To była tylko kwestia czasu, kiedy nastąpi silniejszy skok. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,26 PLN.

Osłabienie na parze z dolarem

Wczoraj dołek i górka, dziś zaczęło się od górki, która prawdopodobnie zostanie utrzymana do jutra. Dolar utrzymuje się w tendencji wzrostowej, jednak chwilami pokazuje, że nawet niewielkie czynniki mogą nim zachwiać. Podczas dzisiejszej sesji para USD/PLN przebiła poziom 3,76 otwierając sobie w ten sposób drogę do kolejnych ważnych szczytów. Zmienność na tej parze dyktują głównie czynniki lokalne, przede wszystkim niedzielne wybory do parlamentu. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,76 PLN.

Interwencja SNB

Szwajcarski Bank Narodowy obawiając się o wydźwięk decyzji EBC odnośnie programu QE, która prawdopodobnie zostanie podjęta na jutrzejszym spotkaniu, postanowił już dziś wkroczyć na rynek walutowy zanim para CHF/PLN przekroczyła wartość 3,94. Dzięki interwencji SNB udało się zbić kurs franka do poziomu 3,92. W ostatnim tygodniu przed wyborami polscy kredytobiorcy ze szczególną uwagą przyglądają się kursowi franka. Na parze CHF/PLN próbowała wykreować się tendencja wzrostowa. Średnia wartość szwajcarskiej waluty wyniosła dziś 3,92 PLN.

21.10.2015
Trześniowski