Komentarz walutowy 4.04.2016

Złoty utrzymuje przewagę wobec większości walut. Początek nowego miesiąca przyniósł niestety lekki spadek wartości ropy naftowej, co wywołało niewielki niepokój wśród uczestników rynku walutowego.

Relatywnie spokojny poniedziałek

Para EUR/USD poruszała się dziś w dalszym ciągu powyżej poziomu 1,13. Dane makroekonomiczne wydają się tematem pobocznym, na który inwestorzy zbytnio nie zwracają uwagi. Dzisiejsze wahania euro były spowodowane spadkiem wartości ropy naftowej oraz wystąpieniem publicznych członka EBC Petera Praeta, który podczas przemówienia w Rzymie podkreślił, że obawia się sytuację gospodarczą Strefy Euro w obliczu niskiej inflacji. W dalszej części sesji możemy spodziewać się kolejnych drgnięć po opublikowaniu danych o zamówieniach na dobra trwałego użytku ze Stanów Zjednoczonych. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 1,13 USD

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Dobry poniedziałek dla złotego

Złoty ponownie umocnił się wobec euro. Nawet ostrzeżenia agencji Moody’s o ryzyku obniżenia ratingu Polsce w związku z niepokojem dotyczącym zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego nie wpłynęły na osłabienie naszej waluty. Dziś w kalendarium makroekonomicznym nie było żadnych wartościowych danych makro dla Polski. Uczestnicy rynku przede wszystkim czekają na środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która wg opinii większości analityków nie zmieni wysokości stóp procentowych. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,22 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Inwestorzy czekają na środę

Poniedziałkowa sesja niestety nie była najlepsza dla dolara. Osłabił się on wobec złotego do poziomu 3,71. Widać wyraźnie, że amerykańska waluta porusza się tak jak rynek jej zagra. Inwestorzy prawdopodobnie wytrzymają się z bardziej ryzykownymi decyzjami do środowej publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. Będą się w nim zapewne doszukiwać uzasadnienia decyzji o zmniejszeniu liczby podwyżek stóp procentowych w tym roku. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,71 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Dobry kurs

3,87 to jeszcze nie taka wartość, jakiej oczekiwaliby frankowicze, jednak lepsze to niż 4 zł. Tendencja jest dobra. Frank szwajcarski wydać, że utrzymuje się relatywnie stabilnie, z miejscowymi reakcjami na światowe impulsy. Do zeszłorocznego minimum brakuje jeszcze aż 7 gr, ale nie jest powiedziane, że jeszcze w tym roku uda się go osiągnąć. Średni kurs CHF wyniósł dziś 3,87 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Umocnienie funta

Początek sesji na parze GBP/PLN wskazywał na kontynuację umocnienia złotego. Kurs funta wówczas zszedł do poziomu 5,28, od którego nastąpiło odbicie. Był to początek wzrostu, który wyhamował na poziomie 5,31. Sytuacja brytyjskiej waluty jest uzależniona od nastrojów panujących na lokalnym rynku. Ryzyko Brexitu do czasu referendum, będzie stałym negatywnym czynnikiem dla tej pary walutowej. Średni kurs funta szterlinga wyniósł dziś 5,31 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

04.04.2016
Trześniowski