Komentarz walutowy 7.07.2016

Niepewna sytuacja wywołana Brexitem oraz pierwsze sygnały, ostrzegające przed kryzysem, nakazują inwestorom zachować dużą ostrożność. Słabe nastroje wspierają dolara, który w ostatnich dniach zyskał nie tylko względem złotego, ale też euro. Dziś na rynku walutowym widoczna jest stabilizacja, związana z oczekiwaniem na jutrzejsze dane z amerykańskiego rynku pracy.

 

Euro vs dolar

Niższe od prognozowanych dane, dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech, okazały się być kolejnym powodem do spadku notowań wspólnej waluty, która w ostatnich dniach zaczęła odczuwać skutki Brexitu. Sytuację wykorzystuje amerykański dolar, wzmocniony dodatkowo korzystnymi wynikami raportu ISM dla sektora usług. Natomiast opublikowany raport ADP pozwala założyć, że jutrzejsze dane związane z sytuacją na rynku pracy okażą się korzystne dla USD, co wpłynie na notowania w tej parze. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,10 USD.

EUR/USD

EUR, PLN, euro, kurs euro, kurs dolara,
Źródło: biznes.pl

 

Stabilizacja złotego

Niekorzystna sytuacja, w jakiej znalazło się euro, uwidoczniła się również w parze EUR/PLN. W kulminacyjnym momencie można było zauważyć spadek do poziomu 4,41 PLN. Sytuacja ta jest najprawdopodobniej chwilowa, ponieważ złoty wciąż pozostaje pod silnym wpływem czynników wewnętrznych, a także niechęci inwestorów wobec ryzykownych walut. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,42 PLN.

EUR/PLN

euro, złoty, EUR, PLN, kurs euro
Źródło: biznes.pl

 

Koniunktura dolara

Jeżeli zaprezentowane dane z raportu ADP znajdą odzwierciedlenie w jutrzejszych, oficjalnych danych z rynku pracy w USA, to korzystna dla dolara koniunktura może się przyczynić do wzrostu kursu tej waluty. I choć nie ma perspektyw na podwyżkę stóp przez Fed, to już sama gotowość amerykańskiej gospodarki na ten krok, przemawia na korzyść USD, którego średnia wartość osiągnęła dziś 3,99 PLN.

USD/PLN

USD, PLN, złoty, dolar, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

 

Uspokojenie nastroju w parze CHF/PLN

Wrażliwy, na wszelkie informacje związane Brexitem, funt szwajcarski nieznacznie zmniejszył dziś dystans dzielący go od złotówki. Na zachowanie tej waluty mogły mieć wpływ korzystne informacje dotyczące produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii oraz uspokajająca postawa – kandydującej na szefa konserwatywnej partii – Theresy May. Dała ona nadzieję na to, że proces wyprowadzania kraju ze struktur UE odbędzie się powoli i w asyście Unii Europejskiej. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,08 PLN.

CHF/PLN

frank szwajcarski, chf, pln, kurs franka
Źródło: biznes.pl

 

Chwila oddechu

Lepszy od oczekiwań, wynik produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, a także perspektywa niezbyt szybkiego rozpoczęcia procesu wyprowadzania UK ze struktur Unii Europejskiej, pozwoliły dziś umocnić pozycję funta. Napływające w ostatnich dniach informacje, dotyczące zawieszania kolejnych funduszy związanych z rynkiem nieruchomości, pogłębiły spadek wartości tej waluty. Dzisiejsza sesja pozwoliła funtowi złapać oddech i jego średnia wartość względem złotego wyniosła dziś 5,18 PLN.

GBP/PLN

gbb, pln, kurs funta, złoty, funt
Źródło: biznes.pl
07.07.2016
Katarzyna Orawczak