Na ile podwyżek zdecyduje się Fed? (komentarz walutowy 22.02.2017)

Wydarzeniem dnia jest wieczorna publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku. Czas oczekiwania wypełniony został jednak publikacjami po europejskiej stronie. Inwestorzy poznali m.in. zrewidowany odczyt brytyjskiego PKB.

 

Marcowe posiedzenie w centrum zainteresowania

Poszczególni przedstawiciele Fed nie wykluczają możliwości marcowej podwyżki stóp procentowych, mimo to inwestorzy nie wydają się być przekonani. Więcej światła na ten temat może rzutować wieczorna publikacja minutek FOMC. W tym kontekście równie ważne mogą okazać się publikacje napływające z USA. Najbliższe posiedzenie w sprawie polityki monetarnej Fed zaplanowane jest na  15 marca. Dziś średnia wartość EUR/USD osiągnęła 1,05.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty silniejszy

W trakcie dzisiejszej sesji kurs EUR/PLN zachowuje się stabilnie, a złotówce udaje się utrzymać wypracowaną wczoraj pozycję. Przewyższający prognozy indeks Info obrazujący nastroje panujące wśród niemieckich inwestorów przewyższył prognozy, natomiast inflacja konsumencka okazała się przybliżona do oczekiwań. Dane nie zdołały jednak zmienić relacji w tej parze i średni kurs euro osiągnął dziś 4,30 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar zmienny, ale czy stabilny?

Wczorajsza aprecjacja dolara w drugiej połowie dnia zaczęła być wymazywana, jednak w czasie dzisiejszej sesji dolar ponownie zaczął odbudowywać swoją siłę. Oczekiwania na kolejne sygnały ze strony Fed mieszają się z nastrojami kumulującymi się wokół osoby Donalda Trumpa. Dziś po południu rynek – obok protokołu z posiedzenia FOMC – zwróci również wystąpienie Jeromego Powella z Fed. Średni kurs dolara wyniósł dziś 4,09 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Sytuacja opanowana

Niepokoje o europejską scenę polityczną nieco się wyciszyły i na chwilę obecną duża część uwagi rynku skupia się przede wszystkim na publikowanych danych oraz sytuacji za oceanem. Taka koniunktura pozwala złotemu uzyskać silniejszą pozycję wobec franka szwajcarskiego. Lokalnie inwestorzy zapoznali się dziś z koniunkturą konsumencką, jednak dane te nie miały wpływu na notowania walut. Średnia wartość franka wyniosła dziś 4,04 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Brexit coraz bliżej

Funt sukcesywnie, choć nie gwałtownie, kontynuuje ruch w kierunku północy wykresu. Dziś rynek zapoznał się z odczytem PKB, który mimo że w ujęciu kwartalnym przewyższył prognozy, to jednak w ujęciu rocznym został zrewidowany w dół. W najbliższych dniach można się natomiast spodziewać, że do głosu coraz częściej zaczną dochodzić sygnały w sprawie Brexitu, ponieważ rząd Theresy May planuje rozpoczęcie procedury wyjścia z UE pod koniec marca. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,09 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
22.02.2017
Katarzyna Orawczak