Nastroje wokół EUR/USD. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 28.08-01.09.2017)

Próba rakietowa przeprowadzona przez Koreę Północną, pytania o przyszłość programu QE, spór pomiędzy Polską, a UE – to tylko część czynników przykuwających uwagę rynku pod koniec wakacji. Pierwszy dzień września okazał się jednak równie emocjonujący, a to za sprawą danych z USA.

 

Wiele emocji wokół dolara

Konferencje w Jackson Hole nie przyniosły odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłej polityki pieniężnej Fed oraz ECB. Mimo to doszło do wzrostu notowań euro, którego wycena po weekendzie została podbita w związku z niepokojami na linii USA-Korea Północna. Nie bez znaczenia dla USD był również silny huragan, który nawiedził Stany. Po osiągnięciu poziomu 1,20 USD, euro zaczęło wymazywać ten ruch. Dziś średnia wartość wspólnej waluty osiągnęła 1,19 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Zmienność EUR/PLN

7 września dojdzie do kolejnego spotkania decydentów ECB i można się spodziewać, że to ono będzie wzbudzać najwięcej zainteresowania w kontekście dalszych notowań euro. Pod względem makroekonomicznym kalendarz strefy euro w ostatnich dniach prezentował się raczej skromnie. Uwagę zwracały dane o inflacji HICP (1,5% przy prognozie 1,4%) oraz indeks PMI dla przemysłu (57,4 pkt.). Na wykresie EUR/PLN można było w międzyczasie obserwować wahania, które oscylowały wokół wartości 4,24-4,26. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,24 PLN.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Brak zgodności

Pierwsza połowa tygodnia z pewnością nie należała do dolara. Amerykańska waluta w kulminacyjnym momencie spakdu pokazała wartość 3,53 PLN. W kolejnych dniach USD zdołał odrobić część strat, do czego w pewnym stopniu przyczyniły się dane. Mowa przede wszystkim o PKB za II oraz raporcie ADP. W przypadku tego drugiego inwestorzy uważali z entuzjazmem, ponieważ zdarzało się już, że jego wynik był odmienny od oficjalnych danych z rynku pracy – i tak też się stało tym razem. Odczyty na temat zatrudnienia i płac rozczarowały. Dziś średnia wartość USD/PLN wyniosła 3,56.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Spór z UE

W notowaniach franka szwajcarskiego doszło do kilku wahań, na co wpływ miała m.in. zwiększona awersja do ryzyka z początku tygodnia, kiedy to Korea Północna dokonała próby rakietowej. W tym tygodniu nie zabrakło również informacji krajowych. Uwagę przykuły przede wszystkim: PKB za II kwartał, wstępna inflacja CPI czy indeks PMI dla przemysłu. Powrócił również temat konfliktu pomiędzy Polską, a Unią Europejską. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,71 PLN.

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

Lepsze dane na koniec tygodnia

Funt pozostaje słaby, a kolejne próby umocnienia kończą się fiaskiem. Mimo to druga część tygodnia przyniosła brytyjskiej walucie swego rodzaju wytchnienie. Z danych najistotniejszy w tym tygodniu był indeks PMI dla przemysłu, który okazał się dużym zaskoczeniem. Przy prognozowanych 55 pkt. pokazał on 56,9 pkt. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,63 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
01.09.2017
Katarzyna Orawczak