Podsumowanie tygodnia 26-30.10.2015

Tydzień po wyborach do polskiego parlamentu i posiedzeniu Rezerwy Federalnej za nami. Zmienność w notowaniach na rynku walutowym była dość spora, co najbardziej było widoczne w kursach walut związanych z naszym złotym.

 

Euro odrobiło już połowę strat

 
Amerykańska waluta przez pierwsze trzy sesje utrzymywała się stabilnie w granicach poziomu 1,10. Większa zmienność rozpoczął środowy komunikat po zakończeniu się posiedzenia Rezerwy Federalnej. Amerykański bank centralny mimo, że nie zdecydował się jeszcze na podwyżkę stóp procentowych wydał oświadczenie, które swoim optymistycznym brzmieniem umocniła dolara. Umocnił się on wobec euro zdobywając wartość 1,0890. W kolejnych dniach duża ilość publikacji makroekonomicznych zarówno dla Strefy Euro, jak i samych Stanów Zjednoczonych w konsensusie, nie wpłynęła za korzystnie na pozycję dolara. Tydzień kończy on na poziomie lekko powyżej 1,10.

EUR/USD

dzisiejszy średni kurs dolara w kantorze internetowym ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

 

Osłabienie euro na koniec tygodnia

 
Polski złoty po wyborach do parlamentu przez kilka dni był osłabiony. Uczestnicy rynku widać, że próbowali się oswoić z myślą o nastąpieniu nowych rządów w Polsce. Do najważniejszych publikacji makroekonomicznych dla Strefy Euro, które miały wpływ na parę EUR/PLN należały stopa bezrobocia, która spadła do 10,8% oraz szacunkowe dane dotyczące inflacji HICP, której wartość była zgodna z szacowaną. Najwyższy poziom od ponad 9 miesięcy został osiągnięty w środę. Od tego momentu kurs euro zaczął powoli spadać. Dziś została przełamana wartość 4,25. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średnia wartość wspólnej waluty wyniosła 4,26 PLN.

EUR/PLN

dzisiejszy średni kurs euro w kantorze internetowym ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

 

Sześciogroszowy skok

Tydzień na parze USD/PLN był jednym z ciekawszych. Stabilne pierwsze trzy dni nie zapowiadały takiej zmiany, jaka nastąpiła podczas środowej sesji. Nie tyle, ile brak zmian w polityce monetarnej USA, a sama ich zapowiedź spowodowała umocnienie amerykańskiej waluty na parze z polskim złotym. Po tej informacji dolar z poziomu 3,8637 podskoczył do 3, 9291. W trakcie trwania piątkowej sesji amerykańska waluta praktycznie wróciła do wartości, z której nastąpiło środowe umocnienie. Średnia wartość USD na zakończenie tygodnia wyniosła 3,86 PLN.

USD/PLN

średni kurs dolara w kantorze internetowym ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Spadek franka szwajcarskiego przez weekendem

Notowania pary CHF/PLN charakteryzowały się w minionym tygodniu największą częstotliwością wahań. Ich szczyt, czyli poziom 3,95 został osiągnięty w środę. Obawy „frankowiczów” o próbę zaatakowania kolejnego punktu oporu zniknęły podczas dzisiejszej sesji, w której trakcie został opublikowany słabszy niż się spodziewano indeks instytutu KOF. Złoty umocnił się również dzięki poprawie nastrojów na lokalnym rynku. Wyborcy powoli przyjmują do wiadomości, że PiS będzie rządził samodzielnie, bez koalicjantów. Średnia wartość szwajcarskiej waluty wyniosła 3,90 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka w kantorze internetowym ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

30.10.2015
Trześniowski