Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 16-20.05.2016

W tym tygodniu dane makro oraz protokół z ostatniego posiedzenia Fedu umocniły dolara wobec euro. Dominującymi tematami na rynku były Brexit oraz wzrost prawdopodobieństwa czerwcowej podwyżki stóp procentowych w USA. Złoty kończy tydzień osłabiony wobec większości walut.

Dane makro i protokół z posiedzenia Fedu umocniły dolara

Stabilny początek tygodnia na głównej parze walutowej nie wskazywał na to, że dolar przejmie przewagę nad euro. Całkiem dobre dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych (inflacja konsumencka oraz produkcja przemysłowa) oraz optymistycznie brzmiący protokół z ostatniego posiedzenia Fedu sprawiły, że amerykańska waluta przebiła opór utrzymujący się na poziomie 1,11. Pogłębienie tego poziomu nastąpiło dzięki komentarzom poszczególnych przedstawicieli Fedu z różnych stanów, który w swoich wypowiedziach podkreślali, że czerwiec jest bardzo prawdopodobnym terminem podwyżki stóp procentowych. Średni kurs euro na koniec tygodnia wyniósł 1,12 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Optymizm po decyzji Moody’s wyparty przez czynniki zewnętrzne

Pierwsze dwie sesje pary EUR/PLN wskazywały na zdecydowane umocnienie złotego, po optymistycznej dla inwestorów decyzji agencji Moody’s o pozostawieniu ratingu na niezmienionym poziomie. Po zejściu do poziomu 4,35 we wtorek w kolejnych dniach złoty osłabiał się. Nie pomogły mu nawet czwartkowe dane makro, które były całkiem przyzwoite – sprzedaż detaliczna wzrosła z 0,8% do 3,2%, a produkcja przemysłowa z 0,5% do 6%. Para EUR/PLN w związku z nasileniem się czynników zewnętrznych – Brexit, podwyżka stóp procentowych w USA – wzrosła do poziomu 4,41, na którym prawdopodobnie zakończy tydzień.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Solidny wzrost dolara

Notowania dolara poszły solidnie w górę po dobrych danych makro i protokole Fedu. Złoty niestety nie dał rady utrzymać się na poziomie 3,84, do którego dotarł we wtorek. Pozytywne informacje na temat zbliżającej się podwyżki stóp procentowych w USA oraz rosnącej wartości ropy naftowej wybiły amerykańską walutę na koniec tygodnia ponad poziom 3,93. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,94 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Umocnienie franka

Frank szwajcarski to waluta, wobec której złoty najbardziej umocnił się w pierwszych dniach tego tygodnia. Z poziomu 3,97 zeszliśmy do 3,92. Kalendarium makro w tym tygodniu było bardzo ubogie dla Szwajcarii. Poznaliśmy jedynie wartość inflacji producenckiej, która mile zaskoczyła. Być może był to jeden z powodów do wzrostu franka. Średni kurs szwajcarskiej waluty na zakończenie tygodnia wyniósł 3,97 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Funt zwycięzcą tego odcinka

Waluta, która w tym tygodniu najwięcej zyskała w stosunku do złotego był funt brytyjski. Mimo zawirowań wokół Brexitu i nerwowego nastroju inwestorów wynikającego z ciągle zmieniających się wyników sondaży GBP ma się całkiem dobrze. Opublikowane w tym tygodniu dane makro nie rozpieszczały uczestników rynku. Jedynie wartość sprzedaży detalicznej była zadowalająca, ponieważ w skali roku wzrosła do 4,3% z 3%. Poza tym pojawiło się kilka pozytywnych komentarzy ze strony polityków angielskich w opinii, których wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie będzie miało miejsca. Średni kurs funta na zakończenia tygodnia wyniósł 5,73 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

 

20.05.2016
Trześniowski