Przebudzenie dolara (komentarz walutowy 28.11.2016)

Skromny, poniedziałkowy kalendarz danych makroekonomicznych oraz wyciszenie dolara podczas długiego weekendu w Stanach Zjednoczonych nie sugerowały, by na początku tygodnia miało dojść do ożywienia na wykresach walutowych. Tymczasem dolar, po chwilowej korekcie, przypomniał o swojej sile.

Euro ponownie w dół

Grudniowa decyzja w sprawie stóp procentowych w USA zbliża się wielkimi krokami, a odwlekanie zacieśnienia polityki monetarnej przez Fed byłoby sporym zaskoczeniem dla rynku. Do momentu otwarcia sesji europejskiej dolar zachowywał się dość ospale, co mogło mieć związek z rozpoczętym w czwartek długim weekendem w Stanach Zjednoczonych. Nie bez znaczenia mógł być jednak fakt, że dzień przed Świętem Dziękczynienia opublikowane zostały silne dane o zamówieniach na dobra trwałe. Atrakcyjność amerykańskiej waluty może wynikać również z problemów najstarszego banku na świecie, włoskiego Monte dei Paschi. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,05 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Wahania euro

Ostatnie dane z polskiej gospodarki nie działają pokrzepiająco na notowania złotego. W środę opublikowane zostaną odczyty finalnego PKB, jednak wstępne informacje przedstawione przez GUS wykazały spowolnienie dynamiki w III kwartale. Dziś natomiast inwestorzy poznali wskaźnik wyprzedzający koniunktury, który był nieco wyższy niż w październiku i wyniósł 162,7. W kulminacyjnym momencie euro spadło do poziomu 4,40, ale w kolejnej części dnia wspólna waluta odnotowała wzrost, w wyniku którego jej średnia wartość wyniosła dziś 4,42 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar w sile

Spokojnie rozpoczął się tydzień dla pary USD/PLN, jednak poprawa sytuacji polskiej waluty nie trwała długo. Dolar wybudził się z trwającego od czwartku snu i powędrował na północ wykresu walutowego. W nadchodzących dniach rynek pozna wiele ciekawych odczytów o kondycji gospodarczej USA, które mogą przypieczętować decyzję FOMC. Posiedzenie w sprawie stóp procentowych zaplanowane jest na 14 grudnia. Dziś średni kurs dolara wyniósł 4,18 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Słabość złotego

Frank szwajcarski również nie pozwala zaczerpnąć oddechu polskiej walucie. Mimo, że dziś można było zauważyć spadek wartości franka do poziomu 4,09, to nie zatrzymał się on tam na dłużej. Uznawany za bezpieczną alternatywę frank, wciąż jest atrakcyjniejszą walutą, w czasach gdy niepewny jest kierunek polityki Donalda Trumpa. Złotówka musi się również zmierzyć z lokalnymi problemami w postaci słabych danych makro czy informacji o obniżeniu prognozy wzrostu PKB przez OECD. Dziś średni kurs franka wyniósł 4,11 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt trzyma formę

W parze GBP/PLN funt po krótkotrwałym spadku, odnotował wzrost. Brytyjska waluta, w przeciwieństwie do polskiej, dobrze przyjęła informacje o nowym prezydencie Stanów Zjednoczonych i umocniła swoją pozycję. Także wiadomości napływające z Wielkiej Brytanii neutralizują obawy związane z Brexitem. Na tym tle narażony na lokalne czynniki złoty nie ma zbyt wielu sił do walki i średnia wartość funta wzrosła dziś do  5,18 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
28.11.2016
Katarzyna Orawczak