Trudny dzień dla dolara (komentarz walutowy 12.01.2017)

Środowe wystąpienie Donalda Trumpa nie przyniosło oczekiwanych przez inwestorów szczegółów na temat planów gospodarczych, co osłabiło dolara. Kurs EUR/USD utrzymywał się dziś na poziomie 1,06. W dalszej części dnia rynek skupił uwagę na informacjach płynących z banków centralnych.

 

Dolar traci moc

Tuż przed wystąpieniem prezydenta-elekta amerykańska waluta umacniała swoją pozycję w głównej parze. Słowa Donalda Trumpa nie sprostały jednak rynkowym oczekiwaniom, a to zaowocowało spadkiem wartości dolara. Na korzyść wspólnej waluty opowiedziały się również dane publikowane w Europie. Szacunek rocznej dynamiki PKB w Niemczech, przy prognozach 1,8% wyniósł 1,9%. Lepiej od oczekiwań wypadła również produkcja przemysłowa w Strefie Euro. Taka koniunktura sprawiła, że średnia wartość euro wyniosła dziś 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Złoty czeka na piątek

W trakcie dzisiejszej sesji rynek zapoznał się z minutkami ECB. Protokół z ostatniego posiedzenia banku centralnego nie zdołał zmniejszyć sentymentu do europejskiej waluty. Na rozczarowaniu słowami Donalda Trumpa zyskuje również polska waluta, co pozwala przysłonić obawy związane z jutrzejszą decyzją agencji ratingowych. Średnia wartość kursu EUR/PLN osiągnęła dziś 4,37.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN w dół

Spadek atrakcyjności amerykańskiej waluty silnie zarysował się dziś w jego parze z polskim pieniądzem. Brak konkretnych informacji na temat planów prezydenta-elekta rozbudził rynkowe niepewności i zmniejszył sentyment do dolara. Teraz inwestorzy skupią się przede wszystkim na danych oraz możliwych scenariuszach podwyżek stóp procentowych dokonywanych przez Fed. Ważne może okazać się zatem wystąpienie szefowej Rezerwy Federalnej, które odbędzie się w nocy z czwartku na piątek. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 4,09 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Bez silnych wahań

Decyzja o pozostawieniu stóp procentowych w Polsce na dotychczasowym poziomie oraz komunikat RPP rynek przyjął ze spokojem. Wczoraj prezes NBP Adam Glapiński wypowiedział się też m.in. w sprawie pomocy frankowiczom.  Z jego słów wynika, że przewalutowanie kredytów odbędzie się kosztem banków. Złoty tymczasem czeka na kolejne wyzwanie, którym będą jutrzejsze oceny ratingu kraju dokonane przez dwie agencje: Moody’s oraz Fitch. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła  4,07 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt się nie poddaje

Swoją pozycję próbuje odbudowywać funt, dla którego ostatnie wiadomości z kraju nie były korzystne. Zwiększają się bowiem obawy o tzw. twardy Brexit, który mógłby zmniejszyć dostęp do rynku Unii Europejskiej. Przedstawione wczoraj dane wykazały natomiast znaczny wzrost wyniku produkcji przemysłowej, co mogło przyczynić się do poprawy nastrojów w Wielkiej Brytanii. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,04 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
12.01.2017
Katarzyna Orawczak