Trzeba mieć podzielność uwagi (komentarz walutowy 04.05.2017)

Wybory we Francji, negocjacje w sprawie Brexitu, polityka pieniężna Fed – to trzy czynniki ryzyka, które globalnie przykuwają uwagę inwestorów. Mimo to na wykresach walutowych nie widać diametralnych zmian. Euro pozostaje silne. Pozycję utrzymuje również polska waluta.

 

Euro ma się dobrze

Ani Fed, ani debata we Francji, ani też dane makroekonomiczne nie zdołały wytrącić euro z silnej pozycji. Wczoraj co prawda można było zaobserwować spadek jego wartości na rzecz dolara, na co wpływ zapewne miały doniesienia po amerykańskiej stronie, jednak działanie takie było chwile. Kluczowe dla kursu EUR/USD w najbliższym czasie będzie rozłożenie głosów francuskich obywateli. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,09 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dane z Europy

Nastroje utrzymują się również w parze EUR/PLN. Dziś, co prawda wspólnej walucie udaje się odrobić poniesione w ostatnich dniach straty, mimo to można powiedzieć, że atmosfera na rynku sprzyja złotemu. W dzisiejszym kalendarzu nie zabrakło danych ze starego kontynentu. W Niemczech i Strefie Euro zaprezentowano finalne indeksy PMI dla usług, które – w obu przypadkach – okazały się lepsze od prognoz. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,20 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro. złoty
Źródło: bankier.pl

Kiedy podwyżka?

Decyzja FOMC nie okazała się zaskoczeniem i stopy procentowe – przynajmniej na najbliższy miesiąc – pozostały bez zmian. Komunikat po posiedzeniu zdołał jednak nie tylko utrzymać, a nawet wręcz podsycić oczekiwania, co do zacieśnienia polityki Fed w czerwcu. To jaka decyzja zapadnie zależy przede wszystkim od danych, z których część przedstawiona zostanie dziś po południu. Inwestorzy wyczekują jutrzejszego raportu z rynku pracy. Dziś średni kurs USD/PLN osiągnął 3,85 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

W Polsce cisza

Krajowy kalendarz prezentuje się ubogo. Do końca tygodnia nie zostaną bowiem przedstawione już żadne dane, przez co kurs złotego uzależniony jest od czynników ogólnoświatowych. Ciekawiej pod względem danych makro prezentuje się przyszły tydzień – choć na publikacje inwestorzy będą musieli czekać do piątku. Wtedy również agencja Moody’s poda ocenę ratingu Polski. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,88 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

O Brexicie będzie coraz głośniej

Batalia o Brexit powoli nabiera rozpędu. Dziś w Wielkiej Brytanii trwają wybory na szczeblu lokalnym, które mogą dać pewien obraz wyników czerwcowych decyzji Brytyjczyków. Równocześnie do mediów docierają informacje o aktualizacji sumy, jaką kraj ten powinien ponieść w związku z odejściem od UE. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,96 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
04.05.2017
Katarzyna Orawczak