Tydzień z minutkami. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 19-23.02.2018

To był tydzień słabszej kondycji złotego. Polska waluta straciła na fali umacniania pozycji dolara. W ostatnich dniach, obok danych makroekonomicznych, uwagę inwestorów przykuwały minutki Fed oraz ECB.

 

Dolar kończy tydzień mocniejszy

Tydzień rozpoczął się dość spokojnie w związku ze zmniejszoną aktywnością na rynku. W Stanach Zjednoczonych obchodzono bowiem Dzień Prezydentów. W kolejnych dniach dolar powrócił jednak do umacniania pozycji w głównej parze walutowej. W połowie tygodnia zaprezentowany został protokół z posiedzenia FOMC, który ostatecznie odebrany został jako “jastrzębi” i podtrzymał zdanie o podwyżce stóp procentowych w marcu. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,23 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

“Gołębie” ECB

Na fali umacniania się dolara, straciła polska waluta. Po europejskiej stronie w tym tygodniu również nie zabrakło interesujących informacji. Przede wszystkim zwrócono uwagę na minutki ECB, które ostudziły myśli o podwyżkach stóp w Eurolandzie. Z danych w kalendarzu znalazła się m.in. inflacja konsumencka. Okazała się ona zgodna z prognozami. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,17.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar gotowy na podwyżkę

Pod koniec tygodnia dolar wyhamował nieco impet w parze ze złotym, choć trzeba przypomnieć, że na początku notowania tej waluty oscylowały 3,33 PLN. Jeszcze na dziś zaplanowane są wystąpienia bankierów z Fed. Pierwsza podwyżka stóp procentowych, która może nastąpić w trakcie marcowego posiedzenia, jest już jednak wyceniana przez rynek. Więcej emocji wzbudzać będą zatem tempo i ilość podwyżek w 2018 roku. Rynek spodziewa się trzech takich decyzji. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,39 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Solidne dane z kraju

Początek tygodnia przyniósł pokaźną dawkę danych z kraju. Produkcja przemysłowa przewyższyła prognozy, ale najwięcej zaskoczenia wywołała produkcja budowlano-montażowa, która w styczniu odnotowała wzrost o 34,7% względem roku ubiegłego. Także sprzedaż detaliczna w kraju ma się dobrze. Reakcja złotego była jednak ograniczona. Opublikowany w czwartek protokół z posiedzenia RPP nie przyniósł zaskoczenia. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,62 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt czeka na Brexit

Temat Brexitu powraca na wykres funta niczym bumerang i właściwie można się spodziewać, że to się nie zmieni. W tym tygodniu brytyjska waluta zyskała na wartości, co po części miało związek z doniesieniami o możliwym pozostawieniu Wielkiej Brytanii dostępu do jednolitego rynku. Kalendarz danych dla tego kraju również zawierał kilka interesujących punktów, w tym zrewidowane PKB, które wypadło poniżej prognoz. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,74 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
23.02.2018
Katarzyna Orawczak