Złoty zyskał. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 20-24.11.2017

To był dobry tydzień dla polskiej waluty. Nastroje panujące na szerokim rynku oraz dane krajowe pozwoliły złotemu umocnić pozycję. Uwaga inwestorów w tym czasie skupiona była m.in. wokół niemieckiej polityki oraz planów Fed.

 

Zmienność nastrojów

Pierwsza połowa tygodnia to przede wszystkim osłabienie pozycji wspólnej waluty w parze z dolarem. Rynek z powodu braku silniejszego bodźca skupił się na trudnościach w uzyskaniu porozumienia w sprawie koalicji w Niemczech. Już w środę temat ten zaczął wygaszać się, a inwestorzy zwrócili uwagę na minutki FOMC, które pokazały, że trudno jest liczyć na ostrzejszą postawę Fed w przyszłym roku, co z kolei przełożyło się na spadek atrakcyjności dolara. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość euro wyniosła 1,18 USD .
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty silny

Mimo zmienności w głównej parze, polska waluta od początku tygodnia próbowała wypracować silniejszą pozycję wobec euro. Udało się. Jeszcze w poniedziałek kurs EUR/PLN pokazywał wartość 4,23. Złoty nie poddał się więc europejskim obawom o przedterminowe wybory w Niemczech i skorzystał z braku silniejszych czynników ryzyka oraz krajowych danych. Dziś średnia wartość euro pokazała wartość 4,21 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Dolar stracił

Złoty umocnił się również względem dolara. Choć amerykańska waluta ma wciąż silne fundamenty, to jednak rynek zachowuje pewną ostrożność w związku z niepewną przyszłością reformy podatkowej Donalda Trumpa oraz ścieżki podwyżek stóp procentowych w USA. Warto również zauważyć, że w tym tygodniu w Stanach Zjednoczonych odbywało się Święto Dziękczynienia, a to oznacza, że aktywność inwestorów była mniejsza. Dziś średni kurs USD/PLN pokazał wartość 3,54.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane zmienią politykę?

W ostatnich dniach nie zabrakło krajowych odczytów. Szczególną uwagę przykuwały te zaprezentowane w poniedziałek. Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła bardziej niż się spodziewano, a wyniki sprzedaży detalicznej okazały się solidne. Daje to pewną szansę na zaostrzenie retoryki NBP w przyszłym roku. Dziś średnia wartość franka pokazała wartość 3,61 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt wciąż traci

Brytyjska waluta pozostaje słaba. W tym tygodniu pojawiło się kilka danych z tego kraju. Przede wszystkim w czwartek poznaliśmy zrewidowane PKB, które nie było zaskoczeniem. W przeciwieństwie do sprzedaży detalicznej wg CBI, która odnotowała znaczący wzrost. Dziś średnie notowania funta wyniosły 4,72 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
24.11.2017
Katarzyna Orawczak