Tydzień należał do banków. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 12-16.12.2016)

Ostatnie dni były dla inwestorów wyjątkowo intensywne. Zapoznali się oni nie tylko z wieloma danymi makroekonomicznymi, ale też z decyzjami banków centralnych w sprawie stóp procentowych. Najwięcej zainteresowania wywołało jednak posiedzenie dotyczące polityki monetarnej Fed.

 

Euro w potrzasku dwóch banków

Mimo, że kalendarz makroekonomiczny w ostatnich dniach wypełniony był danymi zarówno ze Strefy Euro, jak i USA, to siła ich oddziaływania na notowania walut była nieznaczna. Na początku tygodnia euro rozpoczęło odrabiać spadek wartości odnotowany po ogłoszeniu zeszłotygodniowej decyzji ECB. Zmniejszenie tempa skupu aktywów przy równoczesnym wydłużeniu programu QE nie zostało dobrze przyjęte przez inwestorów. Prawdziwym sprawdzianem dla wspólnej waluty okazały się słowa prezes amerykańskiego banku. Ich skutkiem był spadek kursu EUR/USD, którego średnia wartość wyniosła dziś 1,04 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

W cieniu Fed

Mieszane odczyty ze Strefy Euro nie zdołały wywołać reakcji na rynku, gdy w tle miało odbyć się posiedzenie w sprawie stóp procentowych w USA. Indeks PMI dla sektora przemysłu zawiódł oczekiwania inwestorów,  natomiast lepszy od przewidywań okazał się wskaźnik ten dla usług. Słabiej wypadł również bilans handlu zagranicznego. Relacja w parze EUR/PLN dyktowana była jednak przede wszystkim nastrojami ogólnoświatowymi skumulowanymi wokół postanowień Rezerwy Federalnej. W wyniku takiej koniunktury średni kurs euro osiągnął dziś 4,41 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Słowa Janet Yellen umocniły dolara

Ilość danych z amerykańskiej gospodarki na ten tydzień była imponująca, jednak żadne z nich nie przewyższyły rangą decyzji podjętej przez FOMC. Na posiedzeniu zdecydowano o podniesieniu stóp procentowych o 25 pb, co było zgodne z rynkowymi oczekiwaniami. Aprecjację dolara wywołała jednak wypowiedź szefowej Fed, Janet Yellen, która zwróciła uwagę na dobrą sytuację gospodarczą kraju. Rezerwa Federalna nie planuje mimo to odejść od stopniowego podnoszenia stóp i w 2017 roku do zacieśniania polityki może dojść trzykrotnie. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,23 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dobre dane z Polski

Rezerwa Federalna nie była jedynym bankiem, który w mijającym tygodniu podejmował decyzję odnośnie stóp procentowych. W Szwajcarii nie zdecydowano się jednak na ingerencję, mimo  że prezes SNB Thomas Jordan, dostrzegł przewartościowanie rodzimej waluty. Ostatnie dni przyniosły również odczyty z polskiej gospodarki, które były zbliżone do wcześniejszych prognoz. Dziś inwestorzy zapoznali się dodatkowo z danymi dotyczącymi sytuacji na polskim rynku pracy, które wykazały zarówno wzrost wynagrodzenia, jak i zatrudnienia. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,11 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

BoE bez zmian

Dane obrazujące kondycję brytyjskiej gospodarki nie wzmagają niepokojów o konsekwencje czerwcowej decyzji. W związku z powyższym w czwartek BoE zadecydował o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 0,25%. Bank wyraża gotowość na odpowiednią reakcję, w przypadku gdy sytuacja uległaby zmianie. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,26 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
16.12.2016
Katarzyna Orawczak