Czas dolara. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 23-27.04.2018

Ostatni tydzień kwietnia upłynął pod znakiem silniejszego dolara, co nie pozostało bez wpływu na złotego. Po wyciszeniu obaw geopolitycznych inwestorzy mogli skupić się na danych. A tych w ostatnich dniach nie zabrakło. Wydarzeniem, które wzbudziło najwięcej zainteresowania było jednak posiedzenie ECB.

 

Dolar silniejszy

Już w ubiegłym tygodniu – pod względem geopolitycznym – zaczęło robić się spokojniej. Ostatnie dni nie przyniosły niespodzianek w tej kwestii. Pozwoliło to wyciszyć napięcie, które działało na niekorzyść dolara, a to z kolei przełożyło się na umocnienie wartości tej waluty. Czynnikiem wspierającym notowania USD był również wzrost rentowności amerykańskich obligacji. Z kolei po drugiej stronie oceanu postawa Europejskiego Banku Centralnego nie dostarczyła euro argumentów do umocnienia i dziś średni kurs EUR/USD pokazał wartość 1,20.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

W ECB bez zmian

Tuż przed końcem miesiąca kalendarz strefy euro okazał się wyjątkowo krótki, co jednak nie oznacza, że zabrakło w nim ważnych informacji. W czwartek ECB zaprezentował swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. Jak się można było spodziewać pozostały one na dotychczasowym poziomie. Ostrożna wypowiedź Mario Draghiego na konferencji i brak konkretnych terminów w kwestii zmian polityki osłabiły euro. Kurs EUR/PLN utrzymuje się jednak w ostatnich dniach wysoko, co jest wynikiem wzmożonej awersji do ryzyka. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,22 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

W stronę danych

Wzrost atrakcyjności amerykańskiej waluty widoczny jest w jego parze ze złotym. Odwrócenie się w stronę makroekonomii okazało się ruchem wspierającym dla USD. Jeszcze dziś rynek zapozna się ze wstępnym odczytem PKB za I kwartał (14:30). Natomiast w przyszłym, tygodniu czeka nas prawdziwy wysyp danych z USA z payrolls na czele. W dodatku w środę posiedzenie w sprawie stóp procentowych zakończy FOMC. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,49 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Sprzedaż nie pomogła

Kalendarium dla Polski prezentowało się skromnie. Najważniejsze dane w postaci solidnego odczytu sprzedaży detalicznej nie zdołały jednak powstrzymać złotego przed spadkami, również w parze z frankiem szwajcarskim. Jeszcze dziś przedstawiony zostanie protokół z posiedzenia RPP. Dziś średnia wartość CHF wyniosła 3,53 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

PKB problemem dla funta

Mimo że funt przez ostatnie dni zyskiwał na wartości, to tuż przed końcem tygodnia przyszło mu się zmierzyć z niemałymi problemami. Wstępne dane dotyczące PKB za I kwartał okazały się bowiem wyjątkowo rozczarowujące. Wzrost dynamiki PKB przy prognozowanych 0,3% wyniósł 0,1%, co może rzutować na nadchodzące decyzje BoE w sprawie stóp procentowych. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,82 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
27.04.2018
Katarzyna Orawczak