Komentarz walutowy 21.05.2015

Wyczekiwana przez wielu inwestorów publikacja protokołu z posiedzenia Komitetu Rezerw Federalnych niczym nowym nie zaskoczyła. Utwierdziła jedynie w przekonaniu, że do podwyżki stóp procentowych dojdzie najpewniej dopiero we wrześniu. Dzisiejsze notowania większe zmiany przyniosły na parze CHF/PLN. Ożywienie zaobserwowano również na parach z euro, które za sprawą dobrych publikacji makro umocniło się.

 

 

Dolar zwolnił po protokole Fed

Większość członków Fed według protokołu z kwietniowego posiedzenia uważa, że podwyżka stóp procentowych w czerwcu nie wchodzi w grę. W dalszym ciągu słaby I kwartał jest uważany za jednorazowe wydarzenie, a kolejny jak wskazują prognozy ma być dużo lepszy. Pojawiły się wśród przedstawicieli Komitetu obawy co do ewentualnych zmian mogących wystąpić za sprawą podwyżki stóp procentowych. Delegaci boją się, że reakcja rynku na nową politykę monetarną może być zbyt gwałtowna. Wszystko wskazuje jednak na to, że amerykańskie władze wszelkie zmiany wprowadzą najwcześniej we wrześniu, albo i jeszcze później. Te informacje nie zrobiły dużego wrażenia na parze EUR/USD. Wydaje się, że większe znaczenie dla dzisiejszego kursu miała informacja o tym, że grecki minister pracy podpisze porozumienie do końca maja. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Junker potwierdził tą wiadomość. Jest to duży krok w stronę zakończenia negocjacji na linii Grecja – Unia Europejska. Dzisiejsze notowania głównej pary walutowej poruszały się w przedziale 1,10 – 1,11. Rynek wycenił dolara średnio na 1,11 euro.

 

Euro wypatruje greckiego porozumienia

Wczorajsze dane makroekonomiczne nie wsparły naszej waluty. Słabo wypadł odczyt cen producentów, który spadł o 2,6% oraz sprzedaży detalicznej, która również zmniejszyła się o 1,5%. Umocnieniem były za to słowa członka RPP Anny Zielińskiej-Głębockiej, która potwierdziła, że poziom stóp procentowych w Polsce jest adekwatny do bieżącej sytuacji. Musiałyby zaistnieć szczególne okoliczności aby dokonać zmian w polityce monetarnej. Wtorkowy spadek na parze EUR/PLN nie utrzymał się za długo, dziś obserwowaliśmy przesunięcie się kursu w górę do poziomu 4,09. Wieczorne wystąpienie publiczne szefa EBC nie powinno mocno wpłynąć na euro, rynek raczej nie spodziewa się dużych zmian w notowaniach walutowych za sprawą wypowiedzi Mario Draghiego. Średnia wartość EUR wyniosła dziś 4,08 PLN.

 

Osłabiona złotówka

Kurs USD/PLN od poniedziałku porusza się w trendzie wzrostowym. Dziś został już osiągnięty poziom 3,68 który był kontynuacją wczorajszej słabości złotego. W godzinach popołudniowych natomiast nastąpił spadek do wartości 3,65. Mało optymistyczne dane z polskiego rynku nie pomagają w umocnieniu się PLN względem USD. Amerykańska waluta mimo dzisiejszego lekkiego osłabienia, będzie piąć się w górę. Jeśli dzisiejsze popołudniowe dane makro okażą się pomyślne możliwe, że do końca tego tygodnia osiągnie wartość 3,70. Rynek wycenił dolara średnio na 3,66 PLN.

 

Frank podskoczył

Środowy skok franka z 3,88 do 3,92 potwierdził w tym tygodniu trend wzrostowy na parze ze złotówką. Dzisiejsze notowania tej pary walutowej były zależne od czynników ogólnoświatowych i poruszały się w przedziale 3,91 – 3,93. Główne wahania które dziś miały miejsce były spowodowane zagęszczeniem się sytuacji wokół Grecji, która jest już o krok od zakończenia negocjacji z UE. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,93 PLN.

 

 

Zespół ekantor.pl

21.05.2015
Katarzyna Orawczak