Niepewność wyprzedza stabilność. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 8-12.07.2024

Złoty odrabia czerwcową słabość, euro tanieje, a dolar się zastanawia. Eurodolar nadal powyżej granicy 1,08 – co z tego wynika?

Początek lipca rozpoczyna światowy zastój, przez kolejne kilka tygodni najwięcej dziać będzie się w usługach, także najlepsze samopoczucie w krajach, które turystyką stoją.
Inflacja CPI w największej gospodarce Starego Kontynentu nie zachwyca (z 2,8 na 2,5%), stabilnie jest za to w handlu zagranicznym. Poza tym pozostałe wskaźniki gospodarcze w Europie nie odbiegają od oczekiwań.

Za oceanem spada liczba zasiłków dla bezrobotnych, a inflacja bazowa CPI rok do roku stabilizuje się na poziomie 3,3%.
Początek wakacji zdecydowanie dobry dla złotego, ale czy na tyle, by starczyło na bilet na Taylor Swift? To się jeszcze okaże.

Cztery grosze taniej niż rok temu

W ciągu ostatniego miesiąca eurodolar skoczył aż dwa grosze w górę. W mijającym tygodniu największy wzrost zaliczył we czwartek między godziną 7:00 a 14:30. Piątek nieco ustabilizował sytuację między dwiema ważnymi walutami i drugi tydzień lipca kończy się średnim kursem w parze EUR/USD na poziomie 1,08.

EUR/USD

źródło: Bankier.pl

Euro tanie jak w maju

Umocnienie złotego w wakacje oznacza, że większość popularnych wśród Polaków kierunków pozwoli zredukować nieco drożyznę związaną z inflacją. Do poprawy sytuacji złotego względem euro przyczyniła się też minimalnie kolejna transparentna za granicą decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotyczące stóp procentowych, ale również zachowanie eurodolara. W ten piąte średni kurs w parze EUR/PLN to 4,25.

EUR/PLN

źródło: Bankier.pl

Dolar odpuszcza

Jeśli patrzeć na miesięczne wskazania dla dolara, mamy obecnie do czynienia z jego mocną obniżką, z 4,08 w połowie czerwca „zeszliśmy” obecnie do 3,92 w parze z polską walutą. Tydzień nie przyniósł większych niespodzianek, a pozycję złotego wzmocniły ostateczne wyniki wyborów we Francji, które potwierdziły, że skrajna prawica była tylko przelotną miłością. Tydzień kończymy średnim kursem w parze USD/PLN na poziomie 3,90.

USD/PLN

źródło: Bankier.pl

Ospałe ruchy szwajcarskiej waluty

4,42 zł – tyle za franka płaciliśmy w poniedziałek, cena stopniowo spadała, ale spadki skończyły się we czwartek wczesnym popołudniem. Wydaje się, że lipcowe załamanie kursu szwajcarskiej waluty mamy chwilowo za sobą. Drugi tydzień lipca kończymy średnim kursem w parze CHF/PLN na poziomie 4,36.

CHF/PLN

źródło: Bankier.pl

Tańszy niż zeszłoroczny lipiec

Funt w mijającym tygodniu wykorzystał słabość waluty Stanów Zjednoczonych. Złotemu ta sytuacja niekonieczni smakuje, bo coraz bardziej zagłębia się w sytuacji, kiedy normalne i przewidywalne jest płacić za funta lekko powyżej 5 złotych. 12 lipca 2024 roku wczesnym popołudniem średni kurs w parze GBP/PLN to 5,06.

GBP/PLN

źródło: Bankier.pl
12.07.2024
Ekantor.pl