Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 30.05-3.06.2016

Przełom maja i czerwca był bardzo interesującym okresem na rynku walutowym. Złoty mimo dużej ilości czynników mogących działać na niego negatywnie utrzymywał się bardzo stabilnie na parze z euro i frankiem szwajcarskim. Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia była publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy.

Dla dolara najważniejsze były dane makro

Notowania głównej pary walutowej w minionym tygodniu były zależne od danych makroekonomicznych. Kurs euro od poniedziałku do połowy czwartku systematyczne umacniał się wobec dolara. Po dwukrotnym przebiciu poziomu 1,12 nastąpiło silne osłabienie wspólnej waluty prawdopodobnie za sprawą lepszego niż się spodziewano wyniku raportu ADP. Dziś, jeśli dane z amerykańskiego rynku pracy wskażą na zbliżony przyrost nowych miejsc pracy możemy liczyć na kontynuację umocnienia dolara. Średni kurs euro na koniec tygodnia wyniósł 1,11 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Złoty mimo wahań stabilny

Złoty w kończącym się tygodniu był poddany dość silnym wahaniom, których rozpiętość dochodziła maksymalnie do poziomu 4,39 a minimalnie do 4,37. Kurs utrzymywał się przez wszystkie pięć sesji na bardzo zbliżonym średnim poziomie. Silniejsze zmiany dało się zauważyć we wtorek. W tym dniu poznaliśmy dynamikę PKB dla Polski, która wyniosła 3% oraz wartość inflacji. Na rynku europejskim ważnym wydarzeniem było wczorajsze posiedzenie EBC, które zakończyło się bez zmian w polityce monetarnej Strefy Euro. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 4,38 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Początek lepszy dla złotego, a koniec dla dolara

Notowania pary USD/PLN były bardzo wyrównane. Pierwsze trzy sesje w tym tygodniu zdecydowanie należały do złotego, któremu ostatecznie udało się umocnić do poziomu 3,90. Im bliżej piątkowych danych z rynku pracy w USA, tym bardziej dolar się umacniał. Kurs dolara być może zakończy tydzień na podobnym poziomie jak go rozpoczął. Wszystko jednak zależy od popołudniowych publikacji. Średni kurs USD wyniósł dziś 3,93 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Stabilizacja na franku

Frank szwajcarski mimo wielu czynników wywołujących ogólny niepokój na rynkach utrzymywała się bardzo stabilnie w minionym tygodniu. Kurs CHF/PLN nie przekroczył trwale poziomu 3,98, co pokazało, że złoty jeszcze ma siły, aby utrzymywać przewagę. Z danych zaprezentowanych w tym tygodniu wynika, że szwajcarska gospodarka mimo przewartościowanego franka nie ma się najgorzej. PKB za pierwszy kwartał wyniósł 0,7% natomiast sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu do 0,1%. Średni kurs CHF wyniósł dziś 3,96 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Funt w opałach

Funt brytyjski nie ma lekko. Notowania pary GBP/PLN w tym tygodniu musiały się zmierzyć przede wszystkim z nowymi sondażami dotyczącymi Brexitu. Kurs Brytyjskiej waluty systematycznie osłabiał się wobec złotego. W czwartek rano dotarł do poziomu 5,63 mimo całkiem dobrych danych dotyczących przemysłu. Dopiero w dalszej części dnia i w piątek rozpoczął atak, na 5,67, który udało mu się osiągnąć dzięki indeksowi PMI dla usług, który wzrósł do 53,5 pkt. Dzisiejszy średni kurs funta wyniósł 5,64PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

03.06.2016
Trześniowski