Tydzień dobrych informacji. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 9-13.11.2020

Zastrzyk pozytywnych informacji po informacji o wysokiej skuteczności szczepionki na COVID-19, a w tle mieszane odczucia względem wyników wyborów prezydenckich w USA oraz średnie zmiany w kurach walut.

Zrewidowane prognozy Goldman Sachs mówią o spadku PKB o 2,3 procent, przy czym we wrześniu spodziewano się spadku o aż 3,5 proc. Niestety nie poprawia to koniunktury budownictwie. Prywatne firmy mają się znacznie gorzej od przedsiębiorstw publicznych i jak wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH prognozy na kolejne kwartały są pesymistyczne.

Mimo iż oficjalnych wyników wyborów prezydenckich w USA jeszcze nie ma, topnieje liczba regionów świata, która nie wierzy, nie zgadza się lub wręcz bojkotuje podane przez media wyniki wyborów w USA. Prokurator generalny upoważnił federalne prokuratury do sprawdzania wszystkich „istotnych zarzutów”, jakie mogły by mieć kluczowy wpływ na wyniki listopadowych wyborów.

Sytuacja gospodarcza w Strefie Euro nie jest stabilna, ale nie wywołuje również paniki. Produkcja przemysłowa we wrześniu spadła o 0,4%, co dalekie jest od rynkowego konsensusu. Mimo to jednak sytuacja jest lepsza niż wyniki produkcji np. we Włoszech.

Początkiem tygodnia popłynęły z USA pozytywne wieści ze strony firmy Pfizer, która podała, że wynalezione przez nią szczepionka na COVID-19 ma ponad 90-procentową skuteczność. Akcje firmy wzrosły do poziomu nie widzianego od początku tego roku. Na rynkach też zapanowało ożywienie, chociaż euro i funt zachowały względną stabilność. Nie zmienia to faktu, że pandemia koronawirusa nie słabnie i wymusza kolejne działania nie tylko medyczne, ale również legislacyjne. Pod koniec tygodnia Polska znajduje się na niechlubnym pierwszym miejscu, jeśli idzie o odsetek codziennych testów, które są pozytywne (w Polsce jest ich ponad 43%, a w Danii niespełna 2%).

Bez szału

Wstępne wyniki wyborów nie przyniosły radykalnych zmian na linii euro – dolar, chociaż tuż przed ich publikacją kurs euro zbliżył się do notowanych we wrześniu szczytów. Dziś średni kurs EUR/USD to 1,18.

EUR/USD

Na razie spokojnie

Po bardzo słabym końcu października, obecnie złotówka całkiem nieźle radzi sobie w parze z euro. Tydzień kończy się delikatnym oddalaniem się od poziomu 4,5 złotego za jedno euro. Dziś mamy do czynienia ze średnim kursem EUR/PLN na poziomie 4,48.

EUR/PLN

Prawie jak przecena

W ubiegły czwartek dolar kosztował aż 3,96 złotego to o ponad 18 gorszy więcej niż rozpoczął się bieżący tydzień. Przez kolejne dni wartość dolara nie przekroczyła 3,83 złotego. Dziś średni kurs w parze USD/PLN na koniec tego tygodnia wynosi 3,79.

USD/PLN

Taniej niż pod koniec września

Sytuacja w szwajcarskiej gospodarce podobnie jak na rynku pracy nie jest wyjątkowo groźna. Ten drugi wskaźnik pozostaje na w miarę stałym poziomie 3,2%. Tym niemniej cena franka wyrażona w złotówkach nie ma tendencji do powrotu do sytuacji z wiosny. Dziś średni kurs w parze CHF/PLN wynosi 4,15.

CHF/PLN

Jeszcze kawałek od szczytu, ale wciąż drogo

Na siłę funta wobec innych walut spory wpływ na rozwiązanie w sprawie porozumienia handlowego między Wielką Brytanią a Unią Europejską, zwłaszcza w sytuacji, kiedy krzywa zachorowań w Zjednoczonym Królestwie zaczyna się wypłaszczać. Wciąż jednak kurs funta kręci się niebezpiecznie wokół 5 zł, a dziś kończymy tydzień średnim kursem na poziomie GBP/PLN 4,99.

GBP/PLN

13.11.2020
Ekantor.pl