KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Fed przestraszył się Brexitu?

Jeszcze nie tak dawno czytaliśmy, że Rezerwa Federalna po historycznej grudniowej zmianie planuje cztery podwyżki stóp procentowych w 2016 roku. Tymczasem minęło 6 miesięcy, a inwestorzy słyszą od przedstawicieli Fedu, Read more
Dzień Dziecka

Dzień dziecka – jak sprawić dziecku frajdę i nie zbankrutować?

Tablet, rower, smartfon - rodzice prześcigają się w pomysłach, mających wywołać uśmiech na twarzy dziecka, równocześnie wywołując w sobie obawy o stan środków na koncie. Czy można jeszcze uszczęśliwić pociechę Read more

W atmosferze niepewności. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 23-27.01.2017)


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Dziś mija pierwszy tydzień prezydentury Donalda Trumpa. Nic więc dziwnego, że rynki z tak dużą uwagą przyglądały się podejmowanym przez niego działaniom – a tych nie brakowało. Nie bez znaczenia były również kolejne decyzje w sprawie Brexitu. Ostatnie dni okazały się natomiast korzystne z punktu widzenia polskiej waluty.

 

Pierwsze decyzje nowego prezydenta

W tym tygodniu publikowane dane makroekonomiczne zostały odsunięte na drugi plan, a kluczowe znaczenie odgrywały emocje związane z oceną prezydentury Donalda Trumpa. Piątkowe zaprzysiężenie nie przyniosło zbyt wielu szczegółów na temat realizacji planów nowego prezydenta, a to z kolei zaowocowało umocnieniem pozycji wspólnej waluty do wartości 1,07. Dolar zaczął odzyskiwać siły dopiero pod koniec tygodnia i dziś średnia wartość EUR/USD wyniosła 1,06.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Złoty silniejszy

Kończący się dziś tydzień był dobrym okresem dla polskiego pieniądza. Do środy relacja w parze z euro pozostawała stabilna, a następnie złoty wykonał ruch w kierunku południa wykresu. Osłabienie wspólnej waluty mogło wynikać nie tylko z emocji za oceanem, ale również z decyzji Sądu Konstytucyjnego we Włoszech, mogącej doprowadzić do wcześniejszych wyborów w tym kraju. Uwadze inwestorów nie umknęło również pogorszenie nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,33 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Dolar w cieniu Donalda Trumpa

Polska waluta była również silniejsza w parze z dolarem. Mimo, że w ostatnich dniach nie brakowało danych publikowanych w tym kraju, to atmosfera niepewności związana z prezydenturą Donalda Trumpa wywarła pewne piętno na dolarze. Dziś inwestorzy poznali wstępną dynamikę PKB za IV kwartał, która przy prognozach na poziomie 2,2% wyniosła 1,9% . Średnia wartość dolara wyniosła dziś 4,05 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Spokojnie i stabilnie

Rynek walutowy nie lubi niepewności i choć tej w ostatnich dniach nie brakowało, to jednak nie dało się zauważyć zwiększonego apetytu na bezpieczne aktywa. Relacja w parze CHF/PLN pozostawała stabilna, co mogło mieć również związek ze zmniejszeniem się obaw o tzw. twardy Brexit. Brak kluczowych informacji z kraju sprawiał, że złoty przede wszystkim czerpał z ogólnoświatowych nastrojów. Dziś średni kurs franka szwajcarskiego wyniósł 4,05 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Ważne chwile dla funta

Ostatni tydzień był ważny z punktu widzenia brytyjskiej waluty. We wtorek Sąd Najwyższy wydał wyrok, zgodnie z którym proces opuszczania UE nie może się rozpocząć bez zezwolenia parlamentu. Taka decyzja uspokoiła nastroje i umocniła funta. W tym czasie publikowane były mieszane dane z kraju. Wstępne PKB wykazało lepszą od oczekiwań dynamikę, natomiast rozczarowaniem okazała się sprzedaż detaliczna. W piątek uwaga przeniosła się w kierunku USA, gdzie dziś po południu ma dojść do spotkania Theresy May z Donaldem Trumpem. Średnia wartość funta wyniosła dziś 5,09 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

27.01.2017 15:02
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000