KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

bezpieczeństwo, telefon, spartfon, aplikacje, Ekantor.pl

8 aplikacji na Androida, które zabezpieczą Twój smartfon

Większość osób używa przynajmniej podstawowego programu antywirusowego na swoim komputerze PC. Dużo mniej jest już posiadaczy podobnej aplikacji na smartfonach z Androidem. A przecież są one tak samo narażone na Read more
nawyki finansowe

10 nawyków finansowych, które należy wyrobić przed 30. rokiem życia

Dla jednych 30 lat to doskonały wiek, by żyć w myśl hasła “Carpe diem”, dla innych idealny moment na założenie rodziny, dla jeszcze innych - okres przygód i uczenia się Read more

W atmosferze niepewności. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 23-27.01.2017)


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Dziś mija pierwszy tydzień prezydentury Donalda Trumpa. Nic więc dziwnego, że rynki z tak dużą uwagą przyglądały się podejmowanym przez niego działaniom – a tych nie brakowało. Nie bez znaczenia były również kolejne decyzje w sprawie Brexitu. Ostatnie dni okazały się natomiast korzystne z punktu widzenia polskiej waluty.

 

Pierwsze decyzje nowego prezydenta

W tym tygodniu publikowane dane makroekonomiczne zostały odsunięte na drugi plan, a kluczowe znaczenie odgrywały emocje związane z oceną prezydentury Donalda Trumpa. Piątkowe zaprzysiężenie nie przyniosło zbyt wielu szczegółów na temat realizacji planów nowego prezydenta, a to z kolei zaowocowało umocnieniem pozycji wspólnej waluty do wartości 1,07. Dolar zaczął odzyskiwać siły dopiero pod koniec tygodnia i dziś średnia wartość EUR/USD wyniosła 1,06.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Złoty silniejszy

Kończący się dziś tydzień był dobrym okresem dla polskiego pieniądza. Do środy relacja w parze z euro pozostawała stabilna, a następnie złoty wykonał ruch w kierunku południa wykresu. Osłabienie wspólnej waluty mogło wynikać nie tylko z emocji za oceanem, ale również z decyzji Sądu Konstytucyjnego we Włoszech, mogącej doprowadzić do wcześniejszych wyborów w tym kraju. Uwadze inwestorów nie umknęło również pogorszenie nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,33 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Dolar w cieniu Donalda Trumpa

Polska waluta była również silniejsza w parze z dolarem. Mimo, że w ostatnich dniach nie brakowało danych publikowanych w tym kraju, to atmosfera niepewności związana z prezydenturą Donalda Trumpa wywarła pewne piętno na dolarze. Dziś inwestorzy poznali wstępną dynamikę PKB za IV kwartał, która przy prognozach na poziomie 2,2% wyniosła 1,9% . Średnia wartość dolara wyniosła dziś 4,05 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Spokojnie i stabilnie

Rynek walutowy nie lubi niepewności i choć tej w ostatnich dniach nie brakowało, to jednak nie dało się zauważyć zwiększonego apetytu na bezpieczne aktywa. Relacja w parze CHF/PLN pozostawała stabilna, co mogło mieć również związek ze zmniejszeniem się obaw o tzw. twardy Brexit. Brak kluczowych informacji z kraju sprawiał, że złoty przede wszystkim czerpał z ogólnoświatowych nastrojów. Dziś średni kurs franka szwajcarskiego wyniósł 4,05 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Ważne chwile dla funta

Ostatni tydzień był ważny z punktu widzenia brytyjskiej waluty. We wtorek Sąd Najwyższy wydał wyrok, zgodnie z którym proces opuszczania UE nie może się rozpocząć bez zezwolenia parlamentu. Taka decyzja uspokoiła nastroje i umocniła funta. W tym czasie publikowane były mieszane dane z kraju. Wstępne PKB wykazało lepszą od oczekiwań dynamikę, natomiast rozczarowaniem okazała się sprzedaż detaliczna. W piątek uwaga przeniosła się w kierunku USA, gdzie dziś po południu ma dojść do spotkania Theresy May z Donaldem Trumpem. Średnia wartość funta wyniosła dziś 5,09 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

27.01.2017 15:02
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000