Banki centralne wywołały wahania. Czas na dane (komentarz walutowy 29.06.2017)

Dzisiejsza sesja to przede wszystkim silna pozycja euro w głównej parze walutowej. Choć EBC zwraca uwagę na zbyt duży optymizm inwestorów, co do słów Mario Draghiego, to jednak dolar nie otrzymuje wsparcia i kurs EUR/USD pozostaje silny.

 

Euro trzyma siłę

Takiej pozycji wspólnej waluty nie było od dawna. Ocena sytuacji gospodarczej w Europie silnie podbiła wycenę wspólnej waluty, choć Mario Draghi nie dał wyraźnego sygnału, co do planowanych zmian w polityce pieniężnej banku. W dodatku EBC zdaje się studzić rynkowy entuzjazm. Dolar nie radzi sobie jednak z odrabianiem strat, a to za sprawą krajowych czynników: słabe dane oraz problemy z Obamacare. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,14 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Inflacja CPI na uwadze

Na koniec tygodnia nic tak silnie nie będzie skupiać uwagi inwestorów, jak dane dotyczące inflacji w państwach Europy. Informacje z Włoch dały pierwszy sygnał, że optymizm Draghiego może się okazać krótkotrwały. Dziś jednak napłynęły dane z Hiszpanii oraz Niemiec, a te przewyższyły rynkowe prognozy. Jutro zaprezentowane zostaną odczyty z Francji, Polski oraz strefy euro. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,24 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar odbija

Walutą względem której złotemu udaje się utrzymać silną pozycję jest dolar. Kurs USD/PLN wciąż jednak nie zszedł poniżej bariery, którą jest 3,70, w dodatku dziś nastąpiło wyhamowanie spadku. W czwartkowym kalendarzu nie zabrakło ważnych danych z USA. Finalne annulizowany PKB przy prognozach na poziomie 1,2% wyniosło . Dziś średnia wartość w tej parze wyniosła 3,72 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Bez krajowych danych

W kierunku północy powędrował dziś frank szwajcarski. Kalendarium nie zawierało dziś danych z kraju, jednak na jutro GUS opublikuje informacje na temat wstępnej inflacji CPI. Inwestorzy zapoznają się również ze wskaźnikiem rynku pracy wg BIEC. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,88 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Będą podwyżki?

Wizja podniesienia stóp procentowych w Wielkiej Brytanii umacnia funta. W zeszłym roku bank zdecydował się na poluzowanie polityki w celu zneutralizowania Brexitu. W niecały rok po tym wydarzeniu pojawiają się informacje o możliwym zacieśnianiu. Jutro rynek zapozna się z PKB tego kraju. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,82.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
29.06.2017
Katarzyna Orawczak