Chat with us, powered by LiveChat

Banki na uwadze. Komentarz walutowy 05.10.2017

Czwartkowa sesja obfituje w informacje, choć na chwilę obecną nie są to wiadomości, które wywołałyby większe wahania. Dziś uwagę inwestorów przykuwał przede wszystkim protokół z ostatniego posiedzenia ECB, a także wystąpienia bankierów centralnych.

 

Polityka dwóch banków

Obecna atmosfera na rynku bardziej sprzyja dolarowi niż ECB. Ma to związek z postawą banków centralnych. W czasie gdy Fed wciąż podtrzymuje przekonanie o trzeciej podwyżce, ECB podtrzymuje niepewność związaną z programem QE. 26 października odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Średnia wartość euro wyniosła dziś  1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Informacje z Eurolandu

Stabilnie prezentuje się sytuacja w EUR/PLN. Polska waluta wciąż co prawda zostaje osłabiona, ale kurs tej pary znajduje się poniżej 4,30. W dzisiejszym kalendarzu kluczową pozycją dla Europy był protokół z ostatniego posiedzenia decydentów. Nie wpłynął on jednak znacząco na notowania euro. Poza tym inwestorzy mogli zapoznać się ze stanowiskiem europejskich bankierów. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,29 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar czeka na dane

Dane ze Stanów Zjednoczonych wciąż jeszcze przed nami. Podobnie jak wystąpienia członków Fed. Jutro natomiast uwagę przykuwać będzie raport o sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Inwestorzy śledzą równocześnie wiadomości związane z wyborem nowego szefa Rezerwy Federalnej. Kadencja Janet Yellen kończy się bowiem w lutym przyszłego roku. Dziś średnia wartość dolara wynosiła 3,66 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Łagodna polityka RPP

Krajowy kalendarz danych był dziś pusty. Wczoraj jednak poznaliśmy decyzję RPP w sprawie polityki pieniężnej – nie uległa ona zmianie, stąd więcej uwagi przykuł komunikat wydany po posiedzeniu, Zgodnie ze słowami prezesa NBP nie należy się spodziewać podwyżek przed końcem 2018 roku, jednak w tej kwestii Rada nie jest jednomyślna. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,74 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt znów w dół

Wystąpienie premier Theresy May zostało odebrane przez opinie publiczną, jako nieudane. W dodatku funt wciąż obciążony jest brexitem. Informacja o niemożności przejścia do kolejnego etapu negocjacji z Unią Europejską sprawiła, że apetyt na brytyjską walutę wyhamował. Kalendarz makro do końca tygodnia dla tej waluty prezentuje się skromnie. Dziś nie poznaliśmy żadnych danych, a średnia wartość funta wyniosła 4,82 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

05.10.2017
Katarzyna Orawczak