Będzie dziś trzecia podwyżka? Komentarz walutowy 13.12.2017

Bankowy maraton czas zacząć. Dziś rynek wyczekuje na decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych oraz na konferencję z udziałem J.Yellen. Poza tym w kalendarzu nie brakuje ważnych danych z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.

 

Decyzja FOMC ws stóp procentowych

Wydarzeniem dnia bezapelacyjnie jest posiedzenie FOMC. Rynek spodziewa się, że w trakcie dzisiejszego spotkania nastąpi trzecia podwyżka stóp procentowych. Brak informacji o zacieśnieniu polityki byłby dla dolara ogromnym zaskoczeniem. Taki scenariusz inwestorom może wydawać się mało prawdopodobny, stąd też najwięcej uwagi przykuwać będzie to jakie nastroje panują wśród decydentów oraz jakie są ewentualne plany na 2018 rok.

 

Reforma podatkowa Trumpa – mogą pojawić się problemy

Z USA napłynęła informacja o wygranie kandydata Demokratów do Senatu w wyborach w Alabamie, która do tej pory sprzyjała konserwatystom, a to oznacza mniejszą siłę Republikanów w Senacie od stycznia. Jeżeli reformy podatkowej nie uda się wprowadzić, tak jak optymistycznie zakłada Donald Trump, jeszcze przed świętami, w późniejszym terminie może ona spotkać się z niemała przeszkodą. To z kolei może przełożyć się na słabość dolara.

 

W kalendarzu dane o inflacji

Dzisiejszy kalendarz przysłonięty jest posiedzeniem FOMC, co jednak nie oznacza, że zabrakło w nim ważnych publikacji. O godzinie 08:00 zaprezentowana została finalna inflacja w Niemczech (wynik zgodny z prognozami), o 10:30 poznaliśmy stopę bezrobocia w Wielkiej Brytanii (wynik również nie zaskoczył), natomiast w dalszej części dnia opublikowana zostanie jeszcze inflacja konsumencka w USA.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

08:00 Inflacja konsumencka, fin.- Niemcy
10:30 Stopa bezrobocia – Wielka Brytania
10:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – Wielka Brytania
14:30 Inflacja konsumencka – USA
20:00 Projekcje makroekonomiczne FOMC- USA
20:00 Decyzja FOMC ws. stóp procentowych – USA
20:30 Konferencja prasowa po posiedzeniu FOMC – USA

13.12.2017
Katarzyna Orawczak