Brexit, Fed oraz silny złoty. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 27-31.03.2017)

Kończący się tydzień przejdzie do historii, a to za sprawą oficjalnego rozpoczęcia Brexitu, który został ze względnym spokojem przyjęty przez rynek walutowy. Ostatnie dni przyniosły przede wszystkim kontynuację silnej pozycji złotego oraz zmianę nastawienia względem dolara.

 

Zmiana sentymentu

Poniedziałek nie rozpoczął się dobrze dla amerykańskiej waluty, która straciła na wartości w związku z rozczarowaniem, jakie przyniosła niemożność przeforsowania przez Donalda Trumpa zmian w reformie “Obamacare”. Postawiło to pod znakiem zapytania inną – głośno zapowiadaną – reformę podatkową. W kolejnych dniach dolar nabrał jednak siły, pod wpływem “jastrzębich” sygnałów z Fed. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dobry tydzień złotego ze słabszym zakończeniem

Tydzień przebiegał spokojnie dla polskiej waluty, która zyskiwała w notowaniach. Kurs EUR/PLN w kulminacyjnym momencie sięgnął wartości 4,20.  W tym czasie w Strefie Euro nie publikowano zbyt wielu danych. Uwagę inwestorów zwrócił przede wszystkim indeks obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, który przy oczekiwaniach na poziomie 111 osiągnął 112,3. Złoty stracił jednak na koniec tygodnia i średnia wartość euro osiągnęła dziś 4,22 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Mieszane nastroje w Fed

Umocnienie dolara przełożyło się również na jego relację ze złotym. W tym tygodniu uwagę zwracały przede wszystkim słowa poszczególnych reprezentantów Rezerwy Federalnej, które nie pozwoliły przekreślić możliwości na czerwcową podwyżkę. Poza tym z USA napłynęło kilka interesujących danych, takich jak annualizowane PKB za IV kwartał, które wyniosło 2,1%. Dziś średni kurs USD/PLN osiągnął 3,95.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Inflacja poniżej oczekiwań

Krajowy kalendarz makro z ostatnich dni prezentował się skromnie. Ważne publikacje zostały przedstawione dopiero w piątek, w tym dane o inflacji CPI, które okazały się rozczarowaniem. Wstępny odczyt wykazał spadek o 0,1%. Na parze z frankiem w tym tygodniu znaczenie miał również indeks instytutu KOF ze Szwajcarii. Przewyższył on prognozy (106) i wyniósł 107,6. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,95 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Czas na Brexit

Dla Wielkiej Brytanii miniony tydzień to przede wszystkim czas wdrożenia art. 50 Traktatu Lizbońskiego. Funt przyjął jednak Brexit ze spokojem i choć we wtorek doszło do spadku jego wartości, to kolejne dni przyniosły korektę. W piątek pojawiły się ważne dane z tego kraju, w tym finalne PKB za IV kwartał, które było zgodne z oczekiwaniami i wykazało dynamikę na poziomie 0,7%. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,94 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
31.03.2017
Katarzyna Orawczak