Czas na plan reformy podatkowej (komentarz walutowy 26.04.2017)

Środowy kalendarz danych nie zawierał zbyt wielu pozycji, co pozwoliło inwestorom skupić uwagę na Stanach Zjednoczonych. Donald Trump ma bowiem dziś zaprezentować informacje na temat – wywołującej tak wiele emocji – reformy podatkowej.

 

Uwaga skierowana na Trumpa

Optymizm euro w głównej parze wyhamował. Najprawdopodobniej przyczyną takiego stanu rzeczy jest wyczekiwanie przez inwestorów na wiadomości dotyczące reformy podatkowej w USA. Rynek może jednak być nieco zdystansowany wobec planu Donalda Trumpa, ponieważ ostatnie działania prezydenta przygasiły wyborcze nadzieje. Dziś średni kurs euro wyniósł 1,08 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Tuż przed posiedzeniem ECB

Złoty traci dziś na rzecz euro, mimo to jego pozycja pozostaje mocna. W połowie tygodnia uwaga rynku przenosi się na USA, jednak już jutro inwestorzy zaczną przyglądać się wiadomościom płynącym z ECB. Chociaż stopy procentowe najprawdopodobniej pozostaną na tym samym poziomie, to w związku z euforią, jaka zapanowała po I turze wyborów we Francji, ważne mogą okazać się słowa Mario Draghiego. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,22 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wiara w prezydenta

Dolarowi wciąż daleko do wartości prezentowanych pod koniec ubiegłego tygodnia, mimo to amerykańska waluta umacnia dziś pozycję względem złotego. Jest to zapewne wynik oczekiwań, co do planu reformy podatkowej. Dla inwestorów ważny będzie każdy szczegół, tym bardziej, że ostatnia sytuacja związana ze zmianami Obamacare pokazały, że Donald Trump może mieć problemy z przeforsowaniem reform. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł  3,87.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Stopa bezrobocia spada

Relatywnie słaby pozostaje dziś frank, który stracił po ogłoszeniu wyników głosowania Francuzów. II tura wyborów odbędzie się 7. maja. Dziś jednak krajowa waluta poznała dane dotyczące stopy bezrobocia. Spadła ona nie tylko względem poprzedniego odczytu, ale również poniżej prognoz i wyniosła 8,1%. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,90 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN,  frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt czeka na dane

Umocnił się dziś również funt. Brytyjska waluta nie otrzymała dziś jednak żadnych danych z kraju. Publikacje zaczną się pojawiać jutro, przy czym największe zainteresowanie wzbudzi zaplanowana na piątek wstępna dynamika PKB. Dziś średnia wartość GBP wyniosła 4,97 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
26.04.2017
Katarzyna Orawczak