Czas tańczących liści. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 7-11.10.2019

Premier Wielkiej Brytanii i premier Irlandii, zadeklarowali, że widzą szansę na rozwiązanie sprawy „irlandzkiego bezpiecznika” i podpisanie umowy brexitowej. Takie informacje wzbudziły ogólny optymizm wszystkich zainteresowanych.

Zapadł pierwszy wyrok sądu po decyzji TSUE dotyczący kredytów frankowych udzielonych w latach 2006-2007. Sąd orzekł, że umowy te zawierały klauzule niedozwolone, więc po ich usunięciu kredyt zostanie przewalutowany na złotowy, z oprocentowaniem bazującym na wskaźniku LIBOR dla szwajcarskiej waluty.

Prezydent Donald Trump swoimi groźbami o możliwości zniszczenia tureckiej gospodarki przede wszystkim wydatnie wpłynął na kurs tureckiej liry, która i tak już sporo straciła na wartości po deklaracji Erdogana o gotowości do inwazji na Syrię.

Wciąż niepewne pozostaje rozwiązanie konfliktu między USA a Chinami. Dlatego administracja Trumpa dąży do przyspieszenia dyskusji nad możliwymi restrykcjami dla przepływów kapitałowych do Chin.

Euro na plusie

Zarówno Powell jak i inni członkowie FED postrzegają gospodarkę jako silną, a jednak podatną na globalne wstrząsy. Dlatego FED jest zdecydowany na działania, a na kurs dolara ma wydatny wpływ optymizm dotyczący rozwiązania chińsko-amerykańskiego handlowego konfliktu. Euro w całym globalnym zamieszaniu zyskuje w stosunku do dolara i odbija się od wrześniowego dołka, nawet uwzględniając dane makro z poszczególnych europejskich gospodarek. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,10.

EUR/USD

EUR USD kursy walut_komentarz walutowy ekantor pl_kantor walutowy internetowy_wymiana walut online
źródło: Bankier.pl

Euro najtańsze od dwóch miesięcy

Ogólny rynkowy optymizm pomaga złotemu. W ciągu tygodnia zmiany kursu w parze EUR/PLN wyglądały bardziej jak wahania dzienne niż realny trend, jednak na piątek przynosi kurs najniższy od dwóch miesięcy. Dziś kurs EUR/PLN wyniósł 4,30.

EUR/PLN

EUR PLN kursy walut_komentarz walutowy ekantor pl_kantor walutowy internetowy_wymiana walut online
źródło: Bankier.pl

Złotówka łapie oddech

Poprawa nastrojów w kwestii wojny handlowej między USA a Chinami pośrednio pomogła złotówce. Dolar od początku października stopniowo oddala się od kursu w okolicach 4 zł, a dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,89.

USD/PLN

USD PLN kursy walut_komentarz walutowy ekantor pl_kantor walutowy internetowy_wymiana walut online
źródło: Bankier.pl

Frankowa huśtawka

Frank w sytuacji apetytu na ryzyko traci – jak inne bezpieczne aktywa. W tym tygodniu obserwować można było zarówno lekką stratę szwajcarskiej waluty w stosunku do dolara, ale także dużo wyraźniejszą, ale widoczną dopiero w piątek, wobec złotówki. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,90.

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut_komentarz walutowy ekantor pl_kantor walutowy internetowy_wymiana walut online
źródło: Bankier.pl

Pozycja funta umocniona opiniami o umowie brexitowej

Szef Banku Anglii potwierdził zmienność danych z brytyjskiej gospodarki i przypomniał, że bank centralny jest gotowy na interwencje, jeśli to tylko będzie konieczne. Jednak ani ta informacja, ani informacje makroekonomiczne z brytyjskiego rynku nie ruszyły kursu funta tak, jak zrobiło to czwartkowe spotkanie premierów Wielkiej Brytanii i Irlandii. Szefowie rządów zgodnie stwierdzili, że widzą ścieżkę porozumienia, a to szybko umocniło pozycję funta. Dziś średni kurs GBP/PLN wynosi 4,91.

GBP/PLN

GBP PLN kursy walut_komentarz walutowy ekantor pl_kantor walutowy internetowy_wymiana walut online
źródło: Bankier.pl
11.10.2019
Ekantor.pl