Czekając na banki. Komentarz walutowy 12.12.2017

Rynek walutowy czeka na drugą połowę tygodnia, kiedy to kalendarz wypełni się decyzjami banków centralnych. Do tego czasu zapoznając się z publikowanymi danymi. Dziś informacje napływają z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski oraz USA.

 

Dane z Wielkiej Brytanii i Niemiec

Do południa inwestorzy w kalendarzu makroekonomicznym pojawiło się kilka interesujących pozycji. O godzinie 10:30 przedstawione zostały dane na temat brytyjskiej inflacji. Inflacja CPI w ujęciu rok do roku w listopadzie odnotowała wzrost względem październikowego odczytu, co w pierwszej reakcji pomogło funtowi. Pół godziny później napłynęły dane z Niemiec. Indeks ZEW obrazujący nastroje panujące wśród analityków i inwestorów zaprezentował się poniżej prognoz.

 

Inflacja bazowa w Polsce

Wczoraj poznaliśmy publikowany przez GUS wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, dziś dane na temat inflacji bazowej zaprezentuje Narodowy Bank Polski. Reakcja rynku na dane może być ograniczona. Dla złotego ważniejsze są obecnie nastroje na szerokim rynku, które obecnie skupiają się na bankach centralnych.

 

Już jutro decyzja FOMC

Dziś w kalendarzu pojawiają się również dane z USA, jednak to jutrzejsze posiedzenie FOMC rozpala wyobraźnię inwestorów przed końcem roku, dlatego warto zatrzymać się przy nim na dłużej. Rynek spodziewa się, że w trakcie środowego posiedzenia dojdzie do trzeciego podniesienia stóp procentowych. Ważniejsze jest jednak to, jakie plany ma Fed na nadchodzący rok.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

10:30 Inflacja konsumencka – Wielka Brytania
10:30 Inflacja producencka- Wielka Brytania
11:00 Indeks instytutu ZEW – Niemcy
14:00 Wskaźniki inflacji bazowej – Polska
14:30 Wskaźniki inflacji bazowej – USA
20:00 Wystąpienie publiczne szefa ECB (Mario Draghi) – Strefa Euro

12.12.2017
Katarzyna Orawczak