Chat with us, powered by LiveChat

Czekając na Draghiego (komentarz walutowy 20.07.2017)

UE coraz baczniej przygląda się wydarzeniom politycznym w Polsce. Złoty w tym czasie traci na wartości. Dla rynku kluczowym wydarzeniem jest jednak wystąpienie Mario Draghiego.

 

Niebawem wystąpienie prezesa ECB

Tuż przed posiedzeniem europejskiego banku centralnego euro traci na wartości, jednak wciąż udaje mu się bronić pozycji 1,15 USD. Rynek w napięciu wyczekuje tego, co może dziś powiedzieć Mario Draghi – tym bardziej, że nie tak dawno świat obiegła informacja o możliwym wycofywaniu się z programu QE, które miałoby zostać zapowiedziane już we wrześniu. Prezes ECB może jednak starać się neutralizować wypowiedź. Kurs EUR/USD osiągnął dziś 1,14.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Sytuacja polityczna osłabia złotego

ECB zgodnie z tym, czego się spodziewano pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Dla inwestorów kluczowym wydarzeniem dzisiejszego dnia jest jednak konferencja z udziałem prezesa banku. Złoty traci w tym czasie na wartości, czemu sprzyja obecna sytuacja polityczna w Polsce oraz krytyka Komisji Europejskiej. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,21 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar zyskuje siły

Złoty radzi sobie słabiej również względem dolara. Mimo, że dziś nie ma dla rynku ważniejszego wydarzenia niż wystąpienie Mario Draghiego, to można się jednak spodziewać, że inwestorzy przyjrzą się także danym z USA. O 14:30 zaprezentowana zostanie ilość wniosków dla bezrobotnych. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,66 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Pod okiem Brukseli

Kalendarz danych dla Polski pozostaje dziś pusty, mimo to nie można powiedzieć by na rynku zabrakło krajowych emocji. Przede wszystkim związane są one z wydarzeniami wokół ustawy o Sądach Najwyższym, której z coraz większą uwagą przygląda się Bruksela. Dziś średnia wartość CHF/PLN wyniosła 3,81.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt – spadek mimo danych

Spadek względem polskiej waluty odnotowuje dziś funt, choć zaprezentowane dane okazały się lepsze od prognoz. Wyniki sprzedaży detalicznej w ujęciu rok do roku wyniosły 2,9% przy założeniach 2,6%. Dziś średnia wartość GBP/PLN wyniosła 4,74.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

20.07.2017
Katarzyna Orawczak