Czekając na Nowy Rok (komentarz walutowy 27.12.2016)

Dzisiejsza sesja przebiegła wyjątkowo spokojnie, co miało związek ze zmniejszoną aktywnością inwestorów tuż po Świętach Bożego Narodzenia oraz dniem wolnym na brytyjskim rynku. Kalendarz danych makroekonomicznych również nie dostarcza powodów do wahań na wykresach walutowych.

 

Wyczekiwanie wycisza dolara

Po świątecznej przerwie para EUR/USD stabilizuje kurs na wypracowanej w zeszłym tygodniu pozycji. Niewielka ilość publikacji zaplanowanych na nadchodzące dni sprawia, że czas oczekiwania na Nowy Rok będzie czasem podsumowań 2016 roku oraz prognozowania przyszłości. Po południu napłyną co prawda dane z USA, w tym indeks zaufania konsumentów, jednak ich wpływ na notowania walut może być ograniczony. Dziś euro osiągnęło średnią wartość 1,04 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Bez siły napędowej

Bez gwałtownych ruchów przebiega również dzień w parze euro z polskim pieniądzem. W nocy odnotowany został spadek wartości wspólnej waluty do poziomu 4,38 PLN, ale wynikał on z braku aktywności inwestorów. Po otwarciu europejskiej sesji kurs powrócił do poziomu 4,40. Brak publikacji dla państw Europy nie dostarcza paliwa mogącego napędzić EUR/PLN. Niewiadomą rzucającą natomiast cień na euro są problemy włoskiego banku. Dziś średnia wartość tej waluty wyniosła 4,40 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar również spokojny

Od kilku dni można zaobserwować spadek siły amerykańskiej waluty wobec złotego, chociaż dolar wciąż jest powyżej 14-letnich maksimów, uzyskanych na fali obietnic Donalda Trumpa. Polityka nowego prezydenta USA wciąż owiana jest dużą tajemnicą. Sytuacja będzie klarować się od stycznia, kiedy dojdzie do oficjalnego zaprzysiężenia. Nie bez znaczenia dla tej pary będą również sygnały wysyłane przez Fed. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 4,22.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Złoty nie boi się kryzysu

Z większym optymizmem na kurs szwajcarskiej waluty patrzą polscy kredytobiorcy. Rynkowy spokój zwiększa bowiem sentyment do polskiej waluty. Krajowe niepokoje w postaci trwającego w Sejmie kryzysu wciąż nie znajdują odzwierciedlenia na wykresie walutowym, ale trudno stwierdzić jak na sytuację w Polsce zareagują agencje ratingowe. Oceny dwóch z nich rynek pozna w styczniu. Tuż przed Sylwestrem opublikowane zostaną natomiast dane dotyczące inflacji CPI w Polsce. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła  4,09 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Święto w Wielkiej Brytanii

Dziś Brytyjczycy świętują Boże Narodzenie w związku z czym aktywność w tej parze jest umiarkowana. Funt kontynuuje zapoczątkowaną w grudniu deprecjację, a do Nowego Roku rynek nie zapozna się z żadnymi danymi z tego kraju. W związku z powyższym kluczowe dla pary GBP/PLN będą ogólnoświatowe nastroje, natomiast na początku 2017 roku, za sprawą decyzji Sądu Najwyższego, powróci temat Brexitu. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,16 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
27.12.2016
Katarzyna Orawczak