Chat with us, powered by LiveChat

Czwartek z ECB (komentarz walutowy 27.04.2017)

Czwartkowa sesja przyniosła przebudzenie kalendarza makroekonomicznego. Wydarzeniem dnia było jednak posiedzenie ECB w sprawie stóp procentowych, a konkretnie późniejsza konferencja prezesa banku – Mario Draghiego.

 

Podatki według Trumpa

Wczoraj, tuż przed prezentacją planu reformy podatkowej Donalda Trumpa, można było zaobserwować próbę umocnienia pozycji dolara. Informacje pojawiające się w mediach sprawiły, że zaskoczenia propozycjami nie było, przez co dolar ostatecznie pozostał słaby. W dodatku nowy system podatkowy mógł wydać się inwestorom zbyt wyidealizowany. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,09 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Kierunek ECB

Najwięcej uwagi inwestorów skupiały dziś jednak słowa Mario Draghiego. Choć decyzja o pozostawieniu stóp procentowych przez ECB na dotychczasowym poziomie była zgoda z przewidywaniami, to rynek zastanawiał się jaka będzie retoryka banku po I turze wyborów we Francji. Ta jednak znacząco się nie zmieniła, chociaż wypowiedź prezesa banku została odebrana dość optymistycznie. W efekcie dziś średni kurs EUR osiągnął 4,21 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z USA

Brak wiary w sprawne przeprowadzenie reformy podatkowej nie sprzyja notowaniom amerykańskiej waluty również w parze ze złotym. W dzisiejszym kalendarzu nie zabrakło odczytów z tego kraju. Ilość wniosków dla bezrobotnych wzrosła do wartości 257 tys. Zawiodły również dane dotyczące zamówień.  Dziś średni kurs dolara wyniósł 3,87 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank nieco silniejszy

W kierunku północy zmierzał dziś także frank, choć pozycja szwajcarskiej waluty relatywnie słaba. Złoty skorzystał bowiem z poprawy nastrojów na europejskim rynku po ogłoszeniu wyników głosowania francuskich obywateli. Z krajowych danych przedstawiony został dziś wskaźnik wyprzedzający koniunktury wg BIEC, który wyniósł 167,1. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,89 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt pokonał wartość 5 PLN

Dziś w samo południe przedstawione zostały dane o sprzedaży detalicznej wg CBI, które znacznie przewyższyły oczekiwania. Dzisiejsza sesja przyniosła również umocnienie funta, w wyniku którego GBP/PLN zdołał pokonać wartość 5,00. Dziś średni kurs tej pary wyniósł 4,99.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

27.04.2017
Katarzyna Orawczak