Dane z USA zaskoczyły (komentarz walutowy 30.11.2016)

Chociaż dzisiejsza sesja obfitowała w ilość publikacji, to nie wpłynęły one znacząco na dotychczasową relację pomiędzy walutami. Złoty pozostaje słaby względem podstawowych walut, natomiast dolar wydaje się być niewzruszony. Dzisiejsze dane z USA, choć ważne, są przedsmakiem piątkowych odczytów o sytuacji na rynku pracy.

Dziś dane z USA

W pierwszej części dnia dolar zwolnił tempo. W tym czasie ze Strefy Euro napłynęły informacje na temat inflacji HICP, która okazała się być zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami. Nie wywołało to, co prawa silnego ruchu w obrębie głównej pary walutowej, ale euro udało się obronić pozycję. Był to jednak dopiero początek, ponieważ w dalszej części sesji przedstawione zostały solidne odczyty ze Stanów Zjednoczonych, po których USD powędrował w dół. Po południu pojawią się następne informacje z tego kraju. Dziś średni kurs euro wyniósł 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Zmagania z polskim PKB

Euro ponownie wędruje w górę, a dane z Polski nie są w stanie przeciwdziałać osłabieniu złotego. Finalne PKB zgodnie z oczekiwaniami wyniosło 2,5%, wykazując tym samym zwolnienie dynamiki. Za taką sytuację w dużej mierze uzależniony jest spadek inwestycji. Zaskoczenia nie wywoł również dzisiejszy odczyt inflacji konsumenckiej, który w ujęciu rocznym wyniósł 0,0%. Na takim tle średnia wartość euro wyniosła dziś 4,44 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Przed piątkiem

Przedstawiony dziś raport ADP, który pojawia się na dwa dni przed oficjalnymi danymi z amerykańskiego rynku pracy, okazał się być znacznie powyżej prognoz i wyniósł 216 tys. Choć dane pozytywnie nastawiają przez piątkową publikacją payrolls to nie zostały odebrane przez dolara z tak dużym entuzjazmem, jak można by się było spodziewać. Zapał inwestorów mogły ostudzić słowa Roberta Kapelana z Fed w Dallas, który zauważył, że zacieśnianie polityki przez Rezerwę Federalną powinno następować stopniowo. Średni kurs USD wyniósł dziś 4,19 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

PLN nie reaguje

Dzisiejsze wahania w parze CHF/PLN nie wykraczały poza wartość 4,10-4,11, a to oznacza, że publikowane dane z krajowej gospodarki nie miały silnego wpływu na polską walutę. Złoty wciąż podąża torem wyznaczonym przez globalne nastroje. Nie można jednak zapominać o ostatnich wiadomościach mówiących o obniżeniu prognoz PKB oraz obawach agencji Moody’s. W styczniu dokona ona aktualizacji oceny ratingu, a wszelkie niepokojące sygnały z ich strony nie napawają optymizmem. Średni kurs franka szwajcarskiego wyniósł dziś 4,12 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Powrót funta

Funt robi wszystko, aby wrócić do pozycji sprzed referendum w sprawie Brexitu. A powodów ku temu ma wiele. Zarówno gospodarcze, jak i polityczne informacje pozwalają mu na wzrost w ostatnim czasie. Dziś, co prawda brytyjska waluta odnotowała spadek, ale ruch ten był nietrwały. Jutrzejsza sesja przyniesie kolejne ważne dane z Wielkiej Brytanii, a dziś średni kurs funta wyniósł 5,22 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
30.11.2016
Katarzyna Orawczak