Dane z Polski zaskoczyły. Komentarz walutowy 20.02.2018

Wtorkowy kalendarz makro skupia uwagę przede wszystkim na odczytach krajowych. Dziś zaprezentowane zostały dane o produkcji przemysłowej, a także wyniki sprzedaży detalicznej.

 

Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w Polsce

Wtorek to przede wszystkim ważne publikacje krajowe. O godzinie 10:00 rynek zapoznał się z danymi o produkcji przemysłowej, która przewyższyła prognozy i wyniosła 8,6% r/r. Równocześnie zaprezentowane zostały wyniki sprzedaży detalicznej. W styczniu dynamika spadła w porównaniu do ubiegłego miesiąca, jednak nie ma w tym nic zaskakującego biorąc pod uwagę grudniowy okres świąteczny. W ujęciu rocznym sprzedaż wyniosła 8,2%.

 

Niemcy: indeks instytutu ZEW

Dziś inwestorzy mieli okazję poznać również kilka informacji z państw Europy. Z samego rana zaprezentowana została inflacja producencka w Niemczech, która przewyższyła prognozy. O 11:00 opublikowany został natomiast indeks instytutu ZEW prezentujący nastroje panujące wśród analityków i inwestorów zza zachodniej granicy. Ocena perspektyw przewyższyła prognozy i przy oczekiwaniach na poziomie 16 pkt. wyniosła 17,8 pkt.

 

Dolar zyskał przy pustym kalendarzu

Nowy tydzień rozpoczął się wyjątkowo sennie. Ze względu na Dzień Prezydentów w Stanach Zjednoczonych, zabrakło aktywności amerykańskich inwestorów. Spokojna atmosfera pozwoliła umocnić pozycję dolara w głównej parze, choć nie był to ruch gwałtowny. W dzisiejszym kalendarzu brakuje informacji z USA. Na ważne dane trzeba poczekać do jutra. W środę też poznamy protokół z posiedzenia FOMC.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

  • Spotkanie ministrów finansów UE (ECOFIN) – Strefa Euro
  • 08:00 Inflacja producencka – Niemcy
  • 10:00 Produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa – Polska
  • 10:00 Wyniki sprzedaży detalicznej – Polska
20.02.2018
Katarzyna Orawczak